Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Grecka cywilizacja, jedna z najstarszych w Europie, zaczęła się kształtować około 3000 roku p.n.e. Najbardziej znanym zabytkiem w Atenach jest pochodzący właśnie z czasów starożytności Akropol. W mieście znajdziemy też setki świątyń, mostów i pomników świadczących o intrygującej historii tej pradawnej metropolii.
W Atenach, miejscu narodzin teatru, znajdziemy więcej scen teatralnych w niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie! Ponieważ teatr i muzyka zawsze były ściśle związane z życiem miasta, corocznie odbywa się tu wiele poświęconym im festiwali.
O Atenach mawia się, że są tym bałkańskim miastem, które nigdy nie zasypia. Ludzie bawią się tu od zachodu do wschodu słońca w gwarnych i spokojniejszych miejscach - z piwem, ouzo lub whisky w ręku. Dzięki temu miasto znane jest ze swoich licznych klubów nocnych.
Miasto zanurzone w bogatej historii, otoczone górami i wodami morza, obdarzone wspaniałymi widokami. Oto Ateny!
Starożytne i nowoczesne, zarazem brudne i pełne wdzięku, tętniące życiem Ateny to uderzająca mieszanka historii i kontrastów. Zabytki i światowej klasy muzea przenikają się tu z gwarnymi kawiarniami i restauracjami pod gołym niebem.
Historyczne centrum jest skansenem, ale pełnym życia. Pośród tych starożytnych zabytków żyją, pracują i bawią się ludzie. Wszystko rozgrywa się w cieniu Akropolu, wznoszącego się ponad stołeczną metropolią świadka losów miasta.
Będąca kolebką europejskiej cywilizacji Grecja jest miejscem narodzin demokracji, Igrzysk Olimpijskich, teatru, co przyciąga do niej miliony turystów z całego świata. Mieszkańcy są bardzo sympatyczni, gościnni i otwarci na turystów z całego świata. Gościnności doświadczymy też w licznych restauracjach serwujących wyśmienite potrawy, z naciskiem na słynącą ze znakomitej kuchni lokalnej dzielnicę Kolonaki. Poza tym – warto usiąść w jednej z klimatycznych kawiarni. Zapomnijcie o Rzymie i Paryżu - Ateny to miasto o najbardziej rozwiniętej kulturze picia kawy w Europie.
Ateny postrzegane są jako przystanek w podróży na piękne greckie wyspy, ale zasługują na zdecydowanie więcej uwagi!
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Do położonego na klifie, 300 metrów poniżej miasteczka starego portu Skala Thira, prowadzi 580 skalnych stopni. Można się tam dostać także kolejką linową lub… na osiołku.
Oia jest najczęściej fotografowanym miejscem na Santorini. Gdy zbliża się zmierzch, jej uliczki wypełniają się turystami, którzy chcą zrobić zdjęcie spektakularnemu widokowi.
Jeżeli przy okazji urlopu chcesz poznać inne zakątki Grecji, odwiedź Kretę. Z Santorini dostaniesz się tam promem lub katamaranem.
Fira jest stolicą wulkanicznej wyspy Santorini. To właśnie ten zakątek Grecji, ze swoją niepowtarzalną biało-błękitną zabudową, określany jest jako najpiękniejszy. Powodów, dla których warto tu przyjechać, jest jednak znacznie więcej.
Miasto Fira wybudowano na skałach z czarnego pumeksu, które są pozostałością po wybuchu wulkanu z 1600 r. p.n.e. Po ej klęsce żywiołowej przez niemal 500 lat teren ten był niezamieszkany. Dopiero ok. 1100 r. p.n.e. wyspy archipelagu zasiedlili greccy Dorowie. Współcześnie Santorini jest miejscem turystycznym słynącym z najpiękniejszych zachodów słońca w Grecji, pysznego słodkiego wina i śnieżnobiałych domów wyglądających niczym przyklejone do czarnej wulkanicznej skały. Co ciekawe, na wyspie plaże m.in. w Kamari i Perissa pokryte są ciemnym piachem z wulkanicznymi kamykami. Z tego powodu rdzenni mieszkańcy jeszcze na początku XX wieku sądzili, że wyspę odwiedzają wampiry.
Co warto tu zobaczyć? W samej Firze warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami wypełnionymi tawernami oraz sklepikami z pamiątkami, a także odwiedzić katolicką katedrę św. Jana Chrzciciela z ozdobną wieżą zegarową. W okolicach miasta na uwagę zasługują natomiast m.in. stanowisko archeologiczne w Akrotiri zwane minojskimi Pompejami, ruiny antycznej Thiry z IX w. p.n.e. Ze starego portu w Firze można również udać się wycieczkę na bezludną wysepkę Nea Kameni, gdzie odbywają się wspinaczki na krater wulkanu oraz kąpiele w gorących źródłach. Must see jest także miejscowość Oia, uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.
Wyspy tego greckiego archipelagu słyną z żyznej ziemi wulkanicznej, w której doskonale rosną m.in. winorośla, których wytwarza się m.in. białe santoryńskie wina: vysando i nikhteri (słodkie) oraz santorini (wytrawne). Uprawia się tutaj również pomidory, pistacje oraz pszenicę. Co zjeść będąc na Santorini? Na pewno ryby i owoce morza, a zwłaszcza stanowiące specjalność regionu dania z ośmiornicą. Warto również skosztować prawdziwej sałaty greckiej na bazie bakłażanów i sera feta oraz przystawki z kaparami, cukinią czy pomidorkami koktajlowymi. Doskonałą kuchnię serwują m.in. restauracja Selene i Anemoloos czy Parea Tavern.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Chania jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Krety. Warto wybrać się na półwysep Aktorini, do usianych drzewami pomarańczowymi dolin koło Fourmes czy na rajskie plaże Balos i Elafonissi.
W sezonie letnim (po 1 maja) koniecznie udaj się na trekking po wąwozie Samaria. W najwęższym miejscu ma tylko 2 metry. Widoki zapierają dech w piersiach!
Chania podzielona jest na dzielnice: wenecką (Kasteli), willową (Chalepa), włoską (Splantzia), żydowską (Evraiki) i turecką (Topanas). Warto zwiedzić je podczas spaceru.
Nie ma ani słowa przesady w twierdzeniu, że Chania jest najpiękniejszym miastem Grecji. Lazur nieba i wody, kolorowa architektura, doskonała lokalizacja i piękna pogoda przez większość roku sprawiają, że miejsce to jest niezwykle malownicze i chętnie odwiedzane przez turystów.
Istniejące od 3400 r. p.n.e. kreteńskie miasto Kydonia w XIII wieku zasiedlone zostało przez Wenecjan. To właśnie im obecna Chania zawdzięcza swój urok – w miejscu minojskich ruin wybudowali oni nie tylko kamienice, ale także warowną twierdzę, latarnię morską oraz port. Dzięki specyficznemu dla tego ludu stylowi architektonicznemu, spacerując współcześnie po uliczkach miasta, można odnieść wrażenie, że jest się w północnych Włoszech. Elementami, które odróżniają te miasta od siebie są jednak zabudowania w orientalnym stylu (np. minarety, meczet, łaźnie), które przypominają o tureckim panowaniu nad wyspą.
Główną atrakcją miasta jest port wenecki z arsenałami, tj. przylegającymi do siebie zbudowanymi z kamienia halami do przechowywania galer oraz meczetem Janczarów, który obecnie jest siedzibą galerii sztuki. Koniecznie przespaceruj się również klimatycznymi uliczkami Starego Miasta z typową wenecką zabudową. Pamiętając o kupieckich tradycjach Wenecjan, udaj się również do miejskiej hali targowej (Dimotiki Agora Chanion), która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Grecji. To doskonałe miejsce, by poznać bogactwo smaków i zapachów lokalnych produktów. Miłośnicy muzeów powinni skierować się Muzeum Morskiego przy XVII-wiecznej twierdzy Firkas oraz do muzeum archeologicznego.
Gdy zgłodniejesz, usiądź w jednej z niezliczonych tawern na nabrzeżu bądź knajpek rozrzuconych po całej Chanii i skosztuj typowych dla tego regionu dań. Bazująca na takich składniach jak oliwa, sery, warzywa, ryby i owoce morza oraz wino, kuchnia kreteńska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Co warto skosztować? Na pewno boubouristous, czyli górskie ślimaki, pastę z fasoli o nazwie fava, tzatziki z jogurtu, a także faszerowane kwiaty cukinii, grillowane owoce morza, oliwki i rozmaite sery. Gdzie zjeść? W To Stachi przy Defkalionos 5, w Tamam przy Zambeliou 49 oraz w To Mikio przy Skoufoun 24.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Imprezowe życie wyspy toczy się przede wszystkim w mieście Laganas na południowo-wschodnim brzegu wyspy. Największą popularnością cieszą się kluby pod chmurką.
Oczywiście, na Zakynthos nie ma plaż, gdzie nie pojawiają się ludzie. Można jednak znaleźć takie, gdzie plażowiczów jest znacznie mniej. Polecamy Ambolua na północnym wybrzeżu, w pobliżu miasteczka Nemerilos.
Na wschodnim wybrzeżu przylądka Skinari znajdują się Błękitne Jaskinie utworzone przez erozję. Nazwa odnosi się do koloru, którym wypełniają się wnętrza jaskiń dzięki turkusowemu kolorowi morza.
Dość mała, grecka wyspa zaskakuje zróżnicowaną roślinnością. Na zachodzie przeważają klify i górzysty teren, natomiast wschód to piękne, piaszczyste plaże. Centralną część wyspy zagospodarowano na winnice, natomiast na południu spotkać można… żółwie.
Miasto Zakynthos uległo dużym zniszczeniom podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku. Z czasem próbowano odtworzyć dawną architekturę. W centrum miasta zobaczysz wiele pięknych budowli, ale najciekawiej jest na szczycie zalesionego wzgórza. Roztacza się stąd wspaniała panorama Zakynthos i całej wyspy. To nie jedyna nagroda za spacer pod górę. Na wzniesieniu znajduje się stara wenecka forteca, wybudowana w miejscu starożytnej cytadeli.
Najpiękniejsza plaża na wyspie, Navagio, Zatoka Wraku, zwana jest również zatoką przemytników. Legenda głosi, że znajdujący się tu wrak statku należał do przemytników. Nie sposób dostać się tu spacerem z wyspy, ponieważ plaże okalają olbrzymie skały. Zostaje tylko droga morska.
Uroku nie można odmówić również plaży Gerakas na południu, gdzie wstęp jest biletowany, a turyści nie mogą spędzać tu więcej niż trzy godziny. Nocą wstęp jest wzbroniony. Wszystko z troski o mieszkające tu żółwie morskie caretta. Ich spokoju strzegą przez cały czas wolontariusze.
Jeśli szukasz tradycyjnej, zakyntoskiej wioski, wybierz się na półwysep Keri na południu. Zachowały się tam domy, latarnia morska i stary port, które nie uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku. Jeśli nie masz lęku wysokości, polecamy wspiąć się na latarnię morską, skąd roztacza się piękny widok na okolicę. Zajrzyj do któregoś z pobliskich gajów oliwnych, by kupić doskonałą, tutejszą oliwę prosto od rolników. Podobną architekturę zobaczysz w drugiej wiosce, która przetrwała do dzisiaj – to Volimes, znajdująca się na północnym krańcu wyspy.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Rodos to doskonały kierunek, jeżeli pragniesz pewnej pogody. Najlepiej wypoczniesz nad brzegiem morza, np. na plażach Tsambika, Agios Pavlos, Ladiko, Kallithea i Prasonisi.
Jeżeli będziesz na Rodos w okresie od czerwca do września, wybierz się do parku Petaloudes, czyli do Doliny Motyli, gdzie zobaczysz tysiące tych żółto-czarnych uskrzydlonych owadów.
Zlokalizowany w miejscu połączenia wód Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego półwysep Prasonisi jest znany jako mekka windusferów. W sezonie gwarantowane są tam naprawdę wysokie fale!
Rodos to największa z wysp archipelagu Deodekanez, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Jej stolica, nosząca taką samą nazwę, może poszczycić się przepiękną architekturą. Zabytkowe Stare Miasto ogrodzone czterokilometrowym murem obronnym wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto tu zobaczyć? Na pewno średniowieczną ulicę Rycerską (Odos Ippoton), sięgający swą historią do V w. p.n.e. port Mandraki, katedrę Maryi Panny, meczet Sulejana czy synagogę Kaal Szalom. Symbolem miasta jest Pałac Wielkich Mistrzów – górująca nad miastem dawna siedziba joannitów, w której obecnie mieści się muzeum archeologiczne.
Miłośnicy starożytności powinni wybrać się w głąb wyspy. W miejscowości Lindos znajduje się drugie (po Akropol w Atenach) najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne w Grecji. Atrakcyjnym terenem wykopaliskowym jest również Kameiros leżące na zboczu góry Profitis Ilias. Warto odwiedzić także wioskę Monolithos, której symbolami są kamienne domki o czerwonych dachach oraz zamek joannitów, a także wyspę Symi, gdzie można podziwiać wbudowane na skalistym wybrzeżu kolorowe domki oraz kupić naturalne gąbki i doskonałej jakości przyprawy.
Rodos posiada jedną z najstarszych tradycji kulinarnych świata. Podstawowym składnikiem jest tutaj sezamowa pasta tahini, której używa się do produkcji ciasteczek (np. melekouni – sezamków z dodatkiem cynamonu i kuminu), ale także do wytrawnych dań, np. placków tahinopites, ryb oraz zup. Wśród regionalnych przysmaków wymienić mona również rośliny strączkowe, kozinę, oliwę z oliwek oraz pomidory i bakłażany. Warto poszukać lokalnych wytwórców win, gdyż wyspa szczyci się doskonałymi trunkami. Ciekawy smak ma również koriantolino, czyli lokalny napój alkoholowy na bazie anyżówki, tj. ouzo. Gdzie zjeść? Jeżeli chcesz skosztować ryb i owoców morza, wybierz się do tawerny Nissaki na plaży Kolymbia, typowo greckie dania serwuje restauracja Tamam przy Nowym Mieście w Rodos, a także lokal Masasoura w miejscowości Maritsa.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Region, w którym znajdują się Saloniki, nazywa się Macedonią. Miasto zostało bowiem założone przez króla Macedonii, a jego nazwa pochodzi od imienia żony władcy - Tessaloniki.
Jeżeli wciąż brakuje Ci klimatu greckiego miasta - wybierz się do dzielnicy Ladadika, dawnej portowej dzielnicy żydowskiej. Znajdziesz tu wiele świetnych restauracji i knajpek tętniących życiem.
Zapomniałeś się podczas wspaniałych spacerów po mieście? Nie martw się! Wystarczy, że skierujesz się którąś ścieżką w dół, a na pewno dotrzesz do morza, a stamtąd gdziekolwiek chcesz.
Saloniki - drugie pod względem wielkości miasto Grecji. Położone w północnej części kraju, przy Zatoce Salonickiej, nad Morzem Egejskim. Nazywane jest także drugą stolicą Grecji.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Salonikach jest Plac Arystotelesa, charakteryzujący się wyjątkową architekturą - koniecznie zapisz go sobie na listę rzeczy wartych obejrzenia. Od placu biegnie promenada, ciągnąca się aż do Rotundy, znanej także jako kościół Agios Georgios. Jest to najstarszy tego typu budynek w mieście. Przy wspomnianej promenadzie w 1997 roku umieszczono parasole, które miały być ozdobą tymczasową, w ramach Kulturalnej Stolicy Europy. Stały się jednak tak lubiane przez mieszkańców i przyjezdnych, że zostały tam do dziś.
Jeśli masz ochotę spojrzeć na miasto z wyższej perspektywy, polecamy wycieczkę na Białą Wieżę. Została ona zbudowana przez Turków, jako część murów obronnych przy morzu. Dziś warto wspiąć się na tę niezbyt wysoką budowlę i podziwiać z jej szczytu panoramę miasta i port.
Warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami, gdzie poczujesz klimat miasta. Kierowcy swoje samochody traktują zupełnie inaczej niż w Polsce i większości pozostałych krajów europejskich. Są one tylko środkiem, mającym zapewnić dotarcie do celu i znalezienie miejsca parkingowego, co w Salonikach często graniczy z cudem. Nikt nie przejmuje się tu otarciami, tymi mniej i bardziej poważnymi.
Mówiąc o klimacie miasta, trudno ominąć temat lokalnego targu, na którym można wczuć się w niego najlepiej. W Salonikach znajduje się on przy Vlali 40, a kupisz na nim wszystko, od pamiątek po ubrania, przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na przyprawy i świeże, lokalne produkty.
Kosztowanie lokalnych potraw podczas podróży to dla Ciebie jeden z ważniejszych jej elementów? W Salonikach nie brakuje miejsc, do których warto się wybrać. Podróżni i mieszkańcy polecają między innymi restaurację Bazagiazi, którą znajdziesz przy Vassileos Irakliou 35. Zajrzyj także do Rougi przy Karipi 28 lub do Sempriko przy Fragkon 2. Wszędzie tam skosztujesz śródziemnomorskiej kuchni, szczególnie jej greckiej odmiany.
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Heraklion, jak przystało na starożytne miasto, pełen jest wąskich, krętych uliczek. Aby uniknąć stania w korkach i problemów z parkowaniem, wynajmij skuter i przemieszczaj się jak Kreteńczyk.
Nie ma lepszego sposobu, by poczuć klimat Heraklionu, niż wyrzucenie mapy i wejście w gąszcz uliczek starego miasta. Nie bój się zgubić w mieście, dzięki temu odkryjesz nowe, ciekawe miejsca.
Kilka firm w Heraklionie specjalizuje się w organizowaniu wycieczek na zamówienie. Zobaczysz to, co interesuje Cię najbardziej - zabytki, przyrodę czy lokalne tradycje i kulturę.
Starożytne miasto na Krecie, wzniesione w cieniu pałacu w Knossos w 824 roku przez Saracenów, którzy z portu pozwalali korzystać piratom napadającym na statki płynące z Bizancjum. W odwecie 150 lat później Bizantyjczycy zdobyli miasto, splądrowali je i przejęli władzę. Później historia Heraklionu była nie mniej zawiła. Rządzili tu Wenecjanie, Turcy, aż wreszcie nastało greckie panowanie. Wszystkie dzieje miasta są doskonale zapisane w jego architekturze.
Plaża w granicach miasta właściwie nie istnieje, wzdłuż wybrzeża ciągnie się ulica z deptakiem. Jednak na wschód, tuż za stadionem Pankritio, rozciąga się długa, piaszczysta plaża, gdzie można nie tylko kąpać się w promieniach słonecznych, ale również uprawiać różne sporty wodne - windsurfing, kitesurfing, jazdę na nartach wodnych czy motorówką. Z kolei doskonałe warunki do nurkowania oraz wypożyczalnie sprzętu znajdziesz w Agia Pelagia, 25 km na wschód od Heraklionu.
Jakie pamiątki przywieźć z Heraklionu? Najcenniejsze są lokalne produkty i wyroby - oliwki czy oliwa z tutejszych gajów nie mają sobie równych. Ouzo sprzedawane jest w butelkach różnej wielkości. Nie sposób oprzeć się również lokalnym słodyczom. Wszystko kupisz na handlowych ulicach - Odos Dedalou oraz Odos 1866.
Grecja słynie z doskonałej kuchni i wyjątkowej kultury jedzenia. Gospodarze za punkt honoru upatrują sobie odpowiednie przyjęcie gości. Ma być smacznie, czyli jak u mamy. W restauracjach, barach czy tawernach porcje są ogromne, a alkohol nalewa się bez miarek. Na pyszny, lokalny obiad, wybierz się do Peskesi przy ulicy Kapetan Haralampi lub do Amalias Kitchen, która znajduje się przy Arkoleontos. Tu szczególnie polecamy owoce morza i grillowane potrawy.
Nie chcesz tracić nocy na sen? Słusznie, stare miasto po zmroku tętni życiem. Doskonałe drinki dostaniesz w DrinkEasy przy ulicy Sapoutie, w pobliżu Muzeum Archeologicznego. Masz ochotę na koncert lokalnego zespołu? Zajrzyj do baru Jailhouse przy 19a Agiostefaniton. A jeśli wolisz podyskutować, wybierz stolik w Guernica przy Andreou Crete.