Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Gdzie je znaleźć? To proste - w czynnej od 1905 roku restauracji Figlmüller. Tamtejszy sznycel (większy niż talerz!) ma odpowiednią grubość i wspaniałą panierkę z bułki tartej. Jako dodatki polecamy musztardę i sałatkę ziemniaczaną. Pycha!
Na górze listy znajduje się Café Central – to jedna z najstarszych, emanująca typowym austriackim stylem i energią kawiarnia albo popularne (nie bez powodu!) Café Pruckel i Café Sperl.
Dzięki karcie można uzyskać całkowity dostęp nie tylko do ponad 60 muzeów, wycieczek po mieście, ale też bezpłatne przejazdy metrem, tramwajami i autobusami, darmowego przewodnika oraz ominąć długie kolejki do największych atrakcji turystycznych miasta.
Chyba każdy, kto słyszy nazwę stolicy Austrii, myśli o Pałacu Schönbrun, katedrze św. Szczepana lub o zakupach na Mariahilfer Straße. Wiedeń to jednak nie tylko te sztandarowe miejsc, ale także wiele innych atrakcji! Mniej znanym faktem jest to, że Wiedeń posiada ponad 2000 parków, na czele z najbardziej imponującym Volksgarten, gdzie można znaleźć ponad 400 gatunków róż!
Najmniej docenianym elementem Wiednia, co strasznie krzywdzące, jest jego kuchnia! Jeśli chcesz zacząć od typowego austriackiego posiłku, polecamy udanie się do pubu i spróbowanie bardzo popularnego również na Węgrzech gulaszu z wołowiny lub kurczaka z papryką. Jedną z klasycznych austriackich przekąsek jest bosna. To grillowana kiełbasa, podana w gorącym pękatym bochenku chleba, przyprawiona cebulą i sosem curry. Ten niedrogi i smaczny posiłek (polecamy dodatkową cebulkę!) zazwyczaj jest sprzedawany na ulicach. Najlepiej spróbować jej w Zum kleinen Sacher przy stacji metra Thaliastraße. Jeśli chodzi o desery, to nie można nie wspomnieć o strudlu jabłkowym! Równie wspaniałe jest Linztorte, czyli ciasto z orzechami i dżemem - zaskakująco delikatne i subtelne w smaku! Najlepszy strudel jabłkowy i Linztorte znajdziecie w słynnej Café Hawelka położonej przy Dorotheergasse.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Wybierasz się na weekend do Tyrolu? Dzięki Innsbruck Card przez 24, 48 lub 72 godziny można korzystać do woli z publicznych środków transportu, kolejek górskich oraz z oferty muzeów.
Zaprojektowana przez Zahę Hadid skocznia narciarska Bergisel to must see w Innsbrucku. Najlepiej wybrać się tu zimą podczas rundy Turnieju Czterech Skoczni w skokach narciarskich.
Dlaczego warto wybrać się innsbruckiego zoo? Zobaczyć można tu bowiem zwierzęta naturalnie występujące w Alpach. To świetna lekcja przyrody nie tylko dla najmłodszych.
Otoczony alpejskimi szczytami Innsbruck znany jest z pięknej architektury oraz przywiązania do tradycji. Jednak jego główne zalety to niepowtarzalna atmosfera kurortu i najlepsza w Europie infrastruktura narciarska.
Stolica Tyrolu zachwyca architekturą kolorowych kamienic i kościółków oraz zapierającymi dech w piersiach widokami na okalające miasto Alpy. Tę położoną nad rzeką miejscowość najlepiej zwiedzać podczas spaceru. Warto wybrać się do jej zabytkowej części, tj. na ulicę Maria-Theresien-Strasse, gdzie znajdują się Annasaüle, czyli kolumna św. Anny upamiętniająca zwycięstwo Tyrolczyków nad Bawarią, a także zabytkowe kamienice. W drodze do barokowej katedry św. Jakuba (Dom zu St. Jakob) miniesz reprezentacyjną ulicę Herzog-Fredrich-Strasse, pałac cesarski Hofburg oraz Goldenes Dachl, tj. pokryty miedzianymi złoconymi blaszkami dach wykuszu w wybudowanej w 1500 roku siedzibie władców Tyrolu.
Innsbruck, dzięki doskonałej lokalizacji, jest jednym z najbardziej popularnych centrów sportów zimowych w Europie. Rejon doskonale nadaje się do uprawiania narciarstwa czy saneczkarstwa, a także do trekkingów i wspinaczek górskich. W okolicy znajduje się Olimpia Ski World Innsbruck łączący w sobie dziewięć ośrodków narciarskich o pięknych i doskonale przygotowanych trasach zjazdowych o różnej trudności oraz bogatej infrastrukturze. W oddalonej o kwadrans drogi od miasta miejscowości Glungezer znajduje się jedna z najstarszych oraz najdłuższa, 15-kilometrowa nartostrada w Tyrolu.
Na kulinarnej mapie Innsbrucka znaleźć można zarówno tradycyjne gospody, jak również restauracje, winoteki czy puby i bary z pięknym widokiem na góry. W Tyrolu królują knedle i kluski dostępne w wielu wersjach (np. Kaspressknödel z tyrolskiego szarego sera). Warto również spróbować wędzonego specku, innsbruckiej zupy czosnkowej z grzankami, zupy piwnej bądź dań na bazie dziczyzny lub cielęciny, np. Tiroler Gröstl. Ze względu na bliskość Włoch, w regionalnej kuchni znaleźć można polentę (Sterz), a także wiele ryb i makaronów. Najlepiej udać się do Gasthof Weisses Rossl przy Kiebachgasse, Weinhaus Happ przy Herzog-Friedrich-Strasse oraz do lokalu Speckeria przy Hofgasse.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Salzburg słynie z ogromnej dumy ze swojego najbardziej znanego obywatela - Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na jego cześć nazwano lotnisko, wyższą szkołę muzyczną, plac w centrum, a nawet słodycze!
Wybierając się do Salzburga, pamiętaj o tym, że sklepy otwarte są tu dość krótko. W tygodniu zakupy zrobisz nawet do 20, jednak w sobotę zamykane są wcześnie, a w niedzielę są zamknięte cały dzień.
W ogrodzie Mirabel znajduje się waza z wizerunkiem, podobno typowej, skwaszonej miny mieszkańca miasta. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na nią, pamiętając jednak, że to tylko stereotyp!
Salzburg jest stolicą kraju związkowego o tej samej nazwie, znajdującego się w północno - zachodniej części Austrii. Położone jest w alpejskiej części kraju, nad rzeką Salzach, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast. Ma piękną starówkę, której wartość została doceniona w 1996 roku, kiedy wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ma ponad tysiąc lat, a swoją nazwę zawdzięcza soli, czyli jednemu z największych zasobów, jakimi w tamtym czasie natura obdarzyła tę część Europy. Często porównywany jest do Rzymu, z powodu dużej liczby zabytkowych budynków. W samym centrum możesz doliczyć się dwudziestu barokowych kościołów. Poszukaj też domu Mozarta, znajdującego się przy Getreidegasse 9, w żółtej kamienicy. W miejscu, gdzie kompozytor przyszedł na świat, dziś zorganizowane jest poświęcone mu muzeum.
Około pięćdziesięciu kilometrów od miasta znajduje się przepiękne jezioro Wolfgangsee. Jest ucieleśnieniem wyobrażenia o alpejskiej okolicy. Wstań wcześnie rano, przygotuj jedzenie i wybierz się tam, a będziesz miał zapewnione wyjątkowe, spokojne śniadanie, w niesamowitych okolicznościach przyrody. Jest duża szansa, że o poranku nie spotkasz tam innych turystów, dla tej atmosfery warto poświęcić kilka godzin snu.
Na zjedzenie czego pokusić się w mieście Mozarta? Na pewno spróbuj Mozartkugel - czekoladki, która jest symbolem Salzburga, a która produkowana jest od 1890 roku! Dostaniesz ją w jednej z czterech cukierni Paula Fürsta. Innym niebywale popularnym deserem (bez przecinków) jest pyszny suflet, Salzburger Nockerl, przygotowywany na miejscu w restauracji czy kawiarni. Jeśli jesteś smakoszem piwa, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że kultura jego picia w Salzburgu sięga ponad pięciuset lat! Miasto nazywane jest piwną stolicą Austrii, a w jego regionie znajduje się około dziesięciu browarów. Kształci się tu także dyplomowanych specjalistów w tej dziedzinie, a dzieje się to w niewielu miejscach na świecie.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Wieża zegarowa znajdująca się na wzgórzu zamkowym może wprawić w konsternację. To prawdopodobnie jedyny zegar na świecie, gdzie krótsza wskazówka odpowiada za minuty.
W czasie II wojny światowej dla ochrony mieszkańców we wzgórzu zamkowym wydrążono tunele i schrony. Niektóre z nich można zwiedzać. Jest tu nawet specjalna trasa dla dzieci.
Kompleks zamkowy, wybudowany w latach 1438-1453, z gotyckimi, podwójnymi schodami, dzisiaj służy jako rezydencja rządu Styrii, kraju związkowego, do którego należy Graz.
Drugie najważniejsze miasto w Austrii prawa miejskie otrzymało w 1281 roku, ale pierwsze wzmianki o istniejącej tu osadzie pochodzą z 881 roku. Od 1999 roku Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie zacznij od spojrzenia na miasto z góry. Schlossberg, czyli wzgórze zamkowe, to wzniesienie nad starym miastem, gdzie dawniej istniała forteca. Zobaczysz stąd ciasną zabudowę najstarszej części Grazu z pełnymi uroku, czerwonymi dachami. Całe wzgórze to od 1839 roku rozległy park z kawiarniami i restauracjami. Dostaniesz się tu na piechotę lub kolejka linową.
Zamek prawdopodobnie istniał tu już w X wieku. Później był wielokrotnie przebudowywany, aż zniszczyły go wojska napoleońskie na początku XIX wieku. Dzięki okupowi, jaki mieszkańcy musieli zapłacić, udało się uratować wieżę zegarową i dzwonnicę.
Na jednym ze zboczy wzgórza wiosna odbywa się Elevate Festival - impreza łącząca koncerty, warsztaty i dyskusje na temat polityki i przyszłości naszej cywilizacji. Impreza odbywa się nieregularnie, przed wyjazdem sprawdź, kiedy planowana jest najbliższa edycja.
Podczas wizyty w Graz nie sposób nie zajrzeć do Landeszeughaus, czyli największej na świecie historycznej zbrojowni. Znajduje się tu ok. 32 tys. Sztuk broni, zbroi i narzędzi wykorzystywanych w walkach lub podczas parad. Podczas II wojny światowej udało się ocalić całą kolekcję, przenosząc ją do trzech pobliskich zamków. We wtorki zbrojownia jest zamknięta.
Spacerując po mieście zwróć uwagę również na katedrę św. Gilesa z połowy XV wieku. To rzadki zabytek gotyckiej architektury. Dawniej zewnętrzne ściany zdobiły freski. Do dziś zachowała się tylko część, m.in. przestawienie plag - szarańczy, zarazy oraz najazdu Turków, namalowane prawdopodobnie w 1485 roku przez Thomasa von Villacha. Wszystkie trzy plagi dosięgnęły Grazu w 1480 roku.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Czarna karta historii to niemieckie obozy koncentracyjne znajdujące się niedaleko miasta, wybudowany w latach 1938-1940. Przetrzymywani w nich więźniowie pracowali w pobliskim kamieniołomie.
Na pewno najstarszy w Linz, prawdopodobnie również najstarszy w Austrii kościół św. Marcina wzmiankowany był już w 799 roku. Zbudowano go z rzymskich nagrobków i kamieni pochodzących z innych budynków.
Wolfgang Amadeus Mozart, austriacki wirtuoz i kompozytor, tak uwielbiał Linz, że podarował miastu jedno ze swoich wybitnych dzieł. Jest to najsłynniejsza i najbardziej ceniona symfonia XXXVI, C-dur.
Miasto w północnej części Austrii, 50 km od granicy z Czechami. Nieznana jest dokładna data powstania miasta, wiadomo, że w II wieku miasto nad Dunajem, Lenthię, założyli Rzymianie. Niemiecka nazwa LInz pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 799 roku. Ma to związek z przybyciem na te tereny bawarskich książąt. SIlne uprzemysłowienie miasta to zasługa Adolfa Hitlera, który, choć nie urodził się, ale mieszkał w Linz, uznał je za swoje rodzinne miasto. Po przyłączeniu Czechosłowacji do III Rzeszy wiele fabryk rozebrano i przeniesiono właśnie do Linz.
Zwiedzanie miasta zacznij od rynku, gdzie znajduje się XVIII-wieczna świątynia pw. Świętego Marcina, nazywana Starą Katedrą. Zwróć szczególną uwagę na bogate zdobienia stelli prezbiterium przy głównym ołtarzu. Organy nie są oryginalne, w połowie XIX wieku przebudowano je zgodnie ze wskazówkami Antona Brucknera, słynnego austriackiego kompozytora i organisty, który w tamtym czasie pracował w kościele.
Dla porównania odwiedź następnie kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, nazywany Nową Katedrą. Budowę rozpoczęto w 1862 roku, konsekrowano ją w 1924 roku. Katedra jest znacznie większa od swojej poprzedniczki, ma ponad 20 tys. miejsc siedzących. Wybudowano ją w stylu francuskiego neogotyku. Wieża ma 135 m, choć według planów miała być wyższa. W czasach AUstro-Węgier panowała jednak zasada, że żadna wieżą nie może być bardziej okazała niż Wieża Południowa z wiedeńskiej katedry św. Szczepana. Ma więc o 2 m mniej. To jednak nie wieża, a witraże zasługują na szczególna uwagę. Znajdują się na nich portrety fundatorów świątyni oraz historia miasta.
Po całym dniu wrażeń z tego pięknego miasta warto zjeść coś pysznego. W Promenadenhof przy Promenade 39 serwują tradycyjną austriacką kuchnię. Skosztuj tafelpsitz, czyli gotowaną wołowinę, sałatkę z kurczaka w stylu styryjskim, a do tego wybierz najlepsze dla siebie spośród wielu lokalnych piw lub win. Doskonałe dania austriackiej kuchni serwują również 5 km na północ od centrum miasta, przy Pachmayrstrasse 137, w Verdi Restaurant & Einkehr. Jeśli wolisz nieco zaszaleć, dostaniesz tu również sezonowe potrawy, np. przepiórkę, risotto z kurczakiem czy kurczaka z truflami.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
W czwartki i soboty między 6 a 13 na targu Benediktinermarkt można kupić świeże produkty spożywcze od producentów z Karyntii, Słowenii czy Włoch.
Latem w Klagenfurcie organizowany jest międzynarodowy festiwal bodypaintingu. Odbywają się wtedy m.in. koncerty i występy artystyczne na świeżym powietrzu.
Pod miastem znajduje się park miniatur Minimundus, w którym zobaczyć można niemal 200 modeli znanych światowych budynków wykonanych w skali 1:25.
Będące stolicą austriackiej Karyntii Klagenfurt am Wörthersee jest przykładem wielokulturowości. W architekturze i kuchni znaleźć można tu bowiem wpływy karynckie, włoskie oraz słoweńskie. Czym może cię zaskoczyć to alpejskie miasto o południowym temperamencie?
Położony na południu Austrii, nad turkusowym jeziorem Wörthersee Klagenfurt nazywany jest perłą renesansu. To właśnie włoskim architektom z tej epoki zawdzięcza bowiem najpiękniejsze i najbardziej znane place, dziedzińce oraz budynki Starego Miasta (Innere Stadt), np. Neuer Platz czy Alter Platz. Wśród zabytków prym wiodą z pewnością także katedra pw. świętych Piotra i Pawła (Klagenfurter Dom), ratusz (Rathaus Klagenfurt), kościół Johanneskirche oraz XV-wieczny Haus zur Goldenen Gans, czyli najstarsza kamienica w mieście. Warto również zobaczyć fontannę Lindworm z kamiennym smokiem, który jest jednym z symboli miasta.
Miłośnicy kultury powinni wybrać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Krajowego z wykopaliskami z czasów rzymskich, a także do Muzeum Diecezjalnego oraz na wystawę do Landhausgalerie. Osoby preferujące aktywy wypoczynek nie będą się nudzić nad najcieplejszym w Alpach jeziorem. Można tam spędzić czas, leniuchując na doskonale przygotowanej plaży, pływać lub wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. W okolicach miasta znajduje się wiele tras rowerowych, a także turystycznych po górach Karawanki. Z myślą o biegaczach stworzono tu natomiast atrakcyjną trasę półmaratonu.
Lokalnej kuchni można skosztować m.in. w restauracjach przy deptakach Alter Platz, Kramergasse oraz Wiener Gasse. Wśród typowych dla miasta dań wymienić trzeba różnego typu kiełbasy, sery (np. Gelundener creme spezial), sznycle oraz kluski (np. Kasnudeln z serem). Doskonałym miejscem na taką biesiadę są typowe dla Alp gospody, warto wybrać się np. do Bierhaus zum Augustin, Gasthaus im Landhaushof czy Gasthaus Wispelhof. Wśród deserów prym wiodą strudel z jabłkami oraz Reindling (ciasto z cynamonem i rodzynkami), które można kupić m.in. w Der Bäcker Legat. Miłośnicy kuchni adriatyckiej bez problemu znajdą restauracje włoskie, np. Osteria Veneta Klagenfurt czy Osteria Panta Rhei.