Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
Być w Krakowie i nie spróbować obwarzanków, to tak jak być w Paryżu i nie skosztować kasztanów! Podobne do precla wypieki pierwszy raz zostały wspomniane w XIV wieku, a aż do XIX wieku na ich sprzedaż trzeba było posiadać specjalne zezwolenie. Gdzie je kupić? Niemal na każdym rogu na krakowskim Starym Mieście znajdziecie stoisko z obwarzankami!
Kraków przeszedł przez II wojnę światową niemal bez szwanku, ale jego przedwojenni mieszkańcy pochodzenia żydowskiego mocno ucierpieli w trakcie okupacji. Poświęcono im charakterystyczny pomnik w dawnym getcie – rozstawione po całym placu Bohaterów Getta puste krzesła. Nieopodal znajduje się fabryka Oskara Schindlera, w której jej właściciel ratował swoich żydowskich pracowników przed śmiercią. Dziś mieści się tam m.in. muzeum poświęcone wojennej historii miasta.
Kazimierz, czyli stara żydowska dzielnica to dowód na to, jak wielokulturowym miastem był przez wieki Kraków. Żydzi przez wieku stanowili nieodłączny element jego krajobrazu kulturowego. Dziś te tradycje nadal są kultywowane. Możemy tu znaleźć restauracje serwujące koszerne potrawy, zobaczymy stare synagogi i posłuchamy klezmerskiej muzyki (sprawdźcie Festiwal Kultury Żydowskiej i Szalom na Szerokiej!).
Dawna stolica to drugie największe miasto w Polsce i cel niezliczonych rzesz turystów, pragnących poczuć atmosferę miejsca, w którym mówią kamienie. Oto Kraków! Miasto królów, poetów i obwarzanków.
Krakowskiego Starego Miasta nie trzeba reklamować – to od dawna cel dla turystów z całego świata. Rynek z Sukiennicami, Kościołem Mariackim i starymi kamienicami oraz Zamek Królewski na Wawelu to nieco opatrzone, ale nadal obowiązkowe pozycje do zobaczenia. Kraków daje jednak znacznie więcej niż te pocztówkowe klimaty. Muzeum Narodowe w Krakowie – rozproszone po kilku gmachach w centrum miasta posiada prawdopodobnie najlepszą kolekcję malarstwa w kraju i stale organizuje ciekawe wystawy. Wielbiciele sztuki współczesnej powinni wybrać się na Zabłocie, gdzie w części historycznej fabryki Oskara Schindlera mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej, a przy okazji obejrzeć ekspozycję poświęconą losom miasta w czasie II wojny światowej. Położona na wschód od centrum miasta Nowa Huta to z kolei przykład kompleksowego założenia socrealistycznego – wybudowanego w latach komunizmu imponującego osiedla robotniczego dla pobliskiej huty.
W Krakowie znajdują się także dwa punkty widokowe, które pozwalają nam nacieszyć się panoramą miasta - położony w kompleksie dawnych austriackich fortyfikacji Kopiec Kościuszki oraz niemal bliźniaczy Kopiec Piłsudskiego. Niedaleko tego drugiego znajduje się piękny barokowy klasztor kamedułów na Bielanach (przez większą część roku zwiedzać mogą go jedynie mężczyźni!).
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
Panoramę miasta i Zatoki Gdańskiej można zobaczyć z Góry Gradowej, a także z wież Bazyliki Mariackiej i ratusza Głównego Miasta.
Gdańsk ma dwie główne dzielnice z dwoma ratuszami. Zabytkowa starówka z największymi atrakcjami turystycznymi (np. fontanną Neptuna) to Główne Miasto. Druga dzielnica nazywa się natomiast Stare Miasto (obok dworca kolejowego).
Gdańsk wraz z dwoma sąsiadującymi miastami tworzy aglomerację zwaną Trójmiastem. Wsiądź w słynną kolejkę SKM i jedź zobaczyć molo w Sopocie oraz spokojne plaże w Gdyni.
Gdańsk to miejsce o dwóch obliczach. Z jednej strony turystyczne Główne Miasto z najważniejszymi zabytkami, z drugiej nowoczesna architektura, współczesna sztuka i hipsterskie knajpki poza centrum. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Każda pora jest dobra, by odwiedzić Gdańsk z jego zabytkami, historią Solidarności i pięknym, majestatycznym wybrzeżem Bałtyku. Latem pogoda sprzyja plażowaniu, wiosną i jesienią, w porze sztormów, spacerom po zabytkowych uliczkach i brzegiem wzburzonego morza, a zimą zachęca do odwiedzania muzeów i ogrzania się w jednej z przytulnych kafejek.
Główną atrakcją Gdańska jest zabytkowa starówka, czyli Główne Miasto. Warto wejść do niego przez misternie zdobioną Złotą Bramę, która otwiera się na najbardziej znaną gdańską ulicę Długą. To tutaj odbywa się każdego roku w sierpniu Jarmark Dominikański, czyli największa impreza plenerowa w Polsce, tu mieszczą się najciekawsze butiki z pamiątkami. Swoje kroki skieruj także na Długi Targ, czyli jeden z najpiękniejszych placów w Europie z fontanną Neptuna, Domem Artusa, Złotą Kamienicą i imponującym ratuszem oraz do Bazyliki Mariackiej, największej w Europie świątyni zbudowanej z cegły. Wieczorem koniecznie wybierz się na Długie Pobrzeże wzdłuż rzeki Motławy, czyli jedno z najbardziej malowniczych miejsc miasta.
Nieodzownym elementem krajobrazu Gdańska jest stocznia. Związaną z nią historię Solidarności oraz Lecha Wałęsy lepiej poznasz w mieszczącym się w nowoczesnym budynku Europejskim Centrum Solidarności. Uwaga, ostrzegamy – miejsce to jest tak ciekawe i doskonale zaprojektowane, że potrafi wciągnąć na dłuższy czas! Jeżeli jesteś miłośnikiem współczesnej architektury i sztuki, udaj się też do zbudowanego z czarnej cegły Teatru Szekspirowskiego oraz do dzielnicy Zaspa, gdzie na ścianach starych bloków mieszkalnych pojawiła się imponująca kolekcja murali.
Będąc nad Bałtykiem, warto spróbować smażonej ryby. Najlepsze restauracje serwujące śledzie, dorsze czy makrele znaleźć można nad Motławą i w śródmieściu. Jeżeli wolisz jedzenie w duchu slow food, udaj się na najmodniejsze obecnie ulice Wajdeloty (w dzielnicy Wrzeszcze) oraz Straganiarską (centrum). Na romantyczną kolację – zwłaszcza po zmroku – najlepiej wybrać jedną z knajpek mieszczących się w zabytkowych kamieniczkach przy ulicy Mariackiej.
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
Dzika plaża w centrum miasta? Tylko w Warszawie! Na prawym brzegu Wisły znajdziemy bujną zieleń i szeroką plażę. To popularne miejsce robi największe wrażenie w ciepły letni wieczór, gdy na tle bawiących się ludzi ujrzymy panoramę podświetlonego centrum miasta i Starówki.
Chcecie poczuć atmosferę i poznać smak Warszawy? Udajcie się w weekend wieczorem na dawny dworzec Warszawa Główna i sprawdźcie Nocny Market! Na nieczynnych peronach spróbujecie kuchni ulicznej z całego świata i zobaczycie wieczorną twarz miasta. Później wybierzcie się na spacer po tętniącym życiem centrum i odwiedźcie Klubokawiarnię Powiśle, która mieści się w dawnym byudynku... kolejowej kasy biletowej.
Miasto mocno ucierpiało w trakcie II wojny światowej – aż 85% zabudowań lewobrzeżnej Warszawy legło w gruzach. Decyzję o odbudowie podjęto zaraz po zakończeniu wojny, ale dopiero w latach 70. XX wieku zakończono większość prac. Jednak nawet dziś podczas spaceru po centrum miasta natkniemy się na ślady świadczące o jego tragicznych losach.
Stolica i największe miasto Polski to prawdziwa międzynarodowa metropolia. Położona nad brzegiem największej polskiej rzeki - Wisły, Warszawa w ostatnich dwudziestu latach zrobiła wiele, by stać się nowoczesną europejską stolicą.
Warszawska Starówka i Nowe Miasto to stały już element wycieczek. Wgryzienie się w atmosferę panującą na Rynku Starego Miasta, ulicy Freta i nowomiejskim rynku, a także podziwianie wyrastającej ponad kamieniczki Archikatedry św. Jana da nam obraz miasta, które podniosło się z ogromnych zniszczeń. W końcu całe historyczne centrum miasta w czasie II wojny światowej legło w gruzach! Warty zobaczenia jest również Zamek Królewski wraz z Placem Zamkowym i Kolumną Zygmunta, które otwierają najstarszą część Warszawy na zabudowane pałacami XVII- i XIX-wieczne ulice oraz place otaczające Starówkę. Warto wybrać się na kilkudziesięciominutowy spacer Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i przylegającymi ulicami, by poznać to bijące serce starej części Warszawy. Zobaczycie tu zarówno okazałe historyczne rezydencje, budzące podziw mieszczańskie kamienice i historyczne gmachy, jak i osobliwe atrakcje - choćby... sztuczną palmę ustawioną na środku jednego z ważniejszych miejsc centrum miasta - Ronda de Gaulle'a. Jeśli szukacie miejskiego symbolu, z którym chcielibyście zrobić sobie zdjęcie, to udajcie się albo na Rynek, albo nad brzeg Wisły w okolicy Mostu Świętokrzyskiego. Znajdziecie tam ikoniczne rzeźby Syreny - symbolu Warszawy, który znalazł się także na jej herbie.
Ale Warszawa to nie tylko okazałe miejskie pałace i wąskie kamieniczki przy Rynku. To także frapujący socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki, który góruje nad centrum miasta, czy zachowująca swój autentyczny przedwojenny klimat Praga, położona na prawym brzegu Wisły dzielnica, która jeszcze do niedawna cieszyła się złą sławą, a dziś zachwyca swoim urokiem. Niewątpliwą atrakcją dla wielbicieli muzeów są nowoczesne placówki – Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, położone w samym centrum Muranowa, socrealistycznej dzielnicy, która stanęła na miejscu dawnego żydowskiego getta.
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
W sierpniu w katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbywa się jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych w Europie, czyli OFF Festival. Na czterech scenach posłuchać można ponad 70 zespołów grających muzykę alternatywną!
Jeżeli chcesz zobaczyć najlepszą panoramę miasta, podczas pobytu w Muzeum Śląskim nie zapomnij wybrać się na wieżę widokową mieszczącą się w starym kopalnianym szybie. Warto!
Typowe dla tego regionu danie to „kluski, rolada i modro kapusta”, czyli śląski obiad. To punkt obowiązkowy większości restauracji na Śląsku. Spróbuj, a na pewno poprosisz o dokładkę.
Katowice do niedawna znane były jako główny ośrodek przemysłowy na południu Polski. Do dziś w krajobrazie miasta widać szyby kopalniane i tzw. familoki, czyli domy dla robotników, ale od kilku lat jego atmosfera się zmienia. Obecnie jest ono stolicą kultury, dobrego jedzenia oraz nowoczesnej architektury.
Przez lata Śląsk i same Katowice utożsamiane były wyłącznie z przemysłem kopalnianym. Współcześnie miasto przyciąga turystów nie tylko rewelacyjnymi i docenianymi na świecie nowymi projektami architektonicznymi, udanymi rewitalizacjami budynków poprzemysłowych, ale także wydarzeniami kulturalnymi, muzeami przybliżającymi historię regionu i pyszną lokalną kuchnią.
W Katowicach na każdym kroku widać, że miasto przechodzi przemyślaną transformację. Wystarczy wybrać się pod futurystyczną halę widowiskowo-sportową „Spodek” czy usytuowaną w jej sąsiedztwie Strefę Kultury z czarnym niczym węgiel Międzynarodowym Centrum Kongresowym, monumentalną siedzibą NOSPR-u oraz wybudowanym na terenie dawnej kopalni Muzeum Śląskim. W tym ostatnim miejscu zatrzymaj się na dłużej, gdyż dysponuje ono jedną z najlepszych w Europie wystaw interaktywnych, gdzie na pewno nie będziesz się nudzić.
W poszukiwaniu zabytków, koniecznie udaj się do modernistycznej części miasta mieszczącej się za torami kolejowymi. Tam, idąc Szlakiem moderny, znajdziesz m.in. gmachy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego czy typowe dla lat 30. XX wieku kamienice oraz wille. Nie zapomnij też o wizycie w klimatycznej i bardzo modnej dzielnicy Nikiszowiec. To dawne osiedle robotnicze z zabudowaniami z cegły klinkierowej mieści wiele rewelacyjnych restauracji, kawiarni i galerii sztuki. Odbywają się tam również przyciągające tłumy imprezy plenerowe – latem „Odpust u babci Anny” i w ramach festiwalu sztuki naiwnej „Art Jarmark”, a zimą „Jarmark świąteczny”.
Jeżeli lubisz dobrą zabawę, nie możesz pominąć wizyty na zlokalizowanej w ścisłym centrum, niedaleko głównego dworca kolejowego, ulicy Mariackiej. To właśnie tam mieści się większość najlepszych klubów, pubów oraz restauracji oferujących dania kuchni całego świata. Przekonaj się, że właśnie tam poczujesz atmosferę niekończącej się imprezy!
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
Historia zostawiła trwałe ślady we Wrocławiu. Czesi przejęli miasto w I połowie XIV wieku i przez niemal 200 lat znajdowało się pod ich panowaniem. Później trafiło w ręce austriackie, a następnie niemieckie. Na przełomie XIX i XX wieku Wrocław stał się jednym z największych miast Niemiec. Po II wojnie światowej, w miejsce wysiedlonych Niemców, we Wrocławiu zjawili się Polacy w dużej mierze pochodzący z utraconego przez Polskę Lwowa. Dlatego nie powinna dziwić obecność w mieście Panoramy Racławickiej czy zasłużonego instytutu oraz biblioteki – Zakładu im. Ossolińskich.
Hala Stulecia to olbrzymi żelbetowy obiekt widowiskowo – sportowy, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ikoniczna budowla otoczona jest przez zjawiskowe obiekty – Pawilon Czterech Kopuł i Pergolę. Wszystkie powstały na początku XX wieku. Po II wojnie światowej Polacy dobudowali wysoką i niezwykle fotogeniczną iglicę, a już w XXI wieku powstała wielka fontanna, która latem jest miejscem spektakli z udziałem wody, muzyki i światła.
W wielu miastach ich stare centra to pocztówkowe, nieco senne miejsca, żyjące jedynie dzięki turystom. Nie we Wrocławiu! Średniowieczny Rynek zawsze był miejscem, które przyciągało nie tylko turystów, ale też mieszkańców. Liczne lokale, kluby i restauracje sprawiają, że Rynek żyje od rana do późnej nocy i wizyta na nim nie będzie wiązała się jedynie z podziwianiem zabytkowych budynków, ale także z niezła zabawą!
Największe miasto Śląska i zachodniej Polski w trakcie swojej długiej historii trafiało z rąk do rąk – czeskich, austriackich, pruskich, a później niemieckich, by po II wojnie światowej znaleźć się w granicach Polski. Nawet dziś przechadzając się po Wrocławiu, można poczuć atmosferę miasta pogranicza.
Wrocław słynie ze swojej starówki, która wraz z dawną odrzańską wyspą – Ostrowem Tumskim, była zalążkiem średniowiecznego miasta. Dziś możemy przekonać się o tym spacerując po Rynku i okolicznych ulicach (zwróćcie uwagę na pojawiające się kamienne krasnale!) – warto choć na chwilę zatrzymać się przy Ratuszu i dokładniej przyjrzeć renesansowym kamienicom stojącym na jego środku. Większość starych budynków w historycznym centrum miasta ma jednak wygląd późnośredniowieczny. Najważniejszą atrakcją niedalekiego Ostrowa Tumskiego jest strzelista gotycka archikatedra. Tuż obok, na Odrze, znajduje się kilka urokliwych wysp, połączonych ze sobą i miastem systemem mostów i kładek.
Wrocław to także ciekawe obiekty, które powstały w późniejszych czasach – jak choćby słynna Hala Stulecia z Pawilonem Czterach Kopuł, Pergolą i Iglicą, Ogród Japoński, czy chyba najsłynniejszy w Polsce ogród zoologiczny, który ostatnimi czasy przechodzi imponującą metamorfozę. Wielbiciele malarstwa powinni zaś wybrać się do Rotundy, gdzie zobaczą niezwykle ambitne dzieło polskiego malarstwa historycznego – Panoramę Racławicką, panoramiczny obraz przedstawiający ważną dla Polaków bitwę pod Racławicami z 1794 roku.
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
W poznańskiej Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych królów Polski - Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego.
W średniowieczu zamiast kamienic przy rynku stały kolorowe budy, w których można było kupić solone lub wędzone ryby, świece i przedmioty codziennego użytku.
W średniowieczu zamiast kamienic przy rynku stały kolorowe budy, w których można było kupić solone lub wędzone ryby, świece i przedmioty codziennego użytku.Tu nauczysz się poznańskiej gwary, zobaczysz, jak wypiekane są Rogale Świętomarcińskie oraz poznasz historię miasta w pigułce. Atrakcja dla dzieci i dorosłych.
Poznań położony jest w zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim. Jedno z najstarszych miast w kraju. Badania archeologiczne wskazują na pierwsze ślady ludzi na tym terenie już w epoce paleolitu. Wiadomo, że byli to łowcy reniferów.
Pierwsi osadnicy pojawili się tu pomiędzy V a IV wiekiem p.n.e. Zdaniem historyków to właśnie w Poznaniu mógł nastąpić chrzest Polski w 966 roku. Zanim jednak do tego doszło, na tym terenie żyli Polanie - lud słowiański, od którego pochodzą takie zwyczaje jak wiosenne porządki, malowanie pisanek, a nawet kolędowanie, dzisiaj kojarzone wyłącznie z chrześcijańskimi tradycjami.
Najbardziej znany symbol Poznania to dwa koziołki, które bodą się codziennie w południe na wieży ratusza. Po raz pierwszy pojawiły się tu w 1551 roku. Charakterystyczne dla miasta są również kolorowe kamieniczki, gdzieniegdzie pokryte szkicami malarzy.
Znajduje się tu również najmłodszy zamek w Europie - Zamek Cesarski wybudowano w 1910 roku dla króla Prus, Wilhelma II. W 1939 roku rozpoczęto remont - miała to być siedziba Adolfa Hitlera. Wiele pomieszczeń przebudowano i zmieniono ich funkcję. Zamek zwiedzać można zarówno w dzień, jak i nocą. Pałac Górków, renesansowa rezydencja magnacka, dziś jest siedzibą Muzeum Archeologicznego. Na dachu budowli znajdował się dawniej taras z altaną oraz… sadzawka z rybkami.
Po całym dniu zwiedzania odpocząć można w Parku Cytadela. Wśród zieleni znajdziemy zabudowania forteczne, cmentarze, pomnik upamiętniający żołnierzy walczących o Poznań w 1945 roku czy Muzeum Uzbrojenia, mieszczące się w pozostałościach Fortu Winiary z XIX wieku.
Na prawdziwy polski obiad warto wybrać się do restauracji Wiejskie Jadło. W menu klasyczne pierogi, żurek w chlebie, gołąbki czy kaczka z jabłkami. Z kolei Klubokawiarnia Proletaryat serwuje podróż do przeszłości. Przenosi gości w epokę PRL-u, i to nie tylko dzięki wystrojowi. W menu, obok wszelkich alkoholi, znajdują się obowiązkowe zagryzki - słonina, ogórki kiszone, śledź czy chleb ze smalcem.
Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
U zbiegu ulic Cieplińskiego i Piłsudskiego usytuowany jest komunistyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Jego kształt ponoć przypomina... żeńskie narządy płciowe. Przekonaj się sam.
W okolicy alei Pod Kasztanami oraz placu przy alei Lubomirskich znajdziesz nie tylko majestatyczne drzewa kasztanowe i piękne secesyjne wille, ale także grającą fontannę. Pokazy multimedialne odbywają się tam codziennie o 13, 17 oraz 20.
W Rzeszowie działa Muzeum Dobranocek. W miejscu tym przekonasz się, jak wyglądały bajki w krajach bloku komunistycznego. Budynek znajduje się przy ulicy Mickiewicza 13, a bilety kosztują 7 zł.
Założony najprawdopodobniej w XI wieku gród obecnie jest nieco niedocenionym miastem pełnym architektonicznych kontrastów. W jego panoramie dominują bowiem blokowiska, które stoją w opozycji do pięknych okolic Rynku. Co warto zobaczyć w Rzeszowie?
Zwiedzanie najlepiej zacząć od starej części miasta, czyli Rynku, w którego centralnej części znajduje się piękny i monumentalny ratusz w stylu neogotyckimi oraz neorenesansowym. To tutaj ulokowane są najlepsze restauracje i kawiarnie oraz odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Warto również przespacerować się odchodzącymi od niego klimatycznymi uliczkami, np. Kopernika, Słowackiego, Kościuszki czy 3 Maja, która stanowi główny deptak miasta. „Paniaga”, jak mówią o niej miejscowi, to współczesne serce miasta z licznymi zabytkami, sklepami i ogródkami restauracyjnymi. Uwagę szczególnie zwraca śnieżnobiała fasada kościoła św. Krzyża oraz kościół pw. św. Wojciecha i św. Stanisława. Co ciekawe, rzeszowianie tak lubią tę najstarszą i zarazem najbardziej reprezentacyjną ulicę, że każdego roku w maju hucznie obchodzą jej święto.
Jeżeli masz w sobie żyłkę odkrywcy, koniecznie wybierz się na zwiedzanie otwartej w 2001 roku Podziemnej Trasy Turystycznej. Wejście znajduje się przy Ratuszu, od ul. słowackiego (Rynek 26). Po jego przekroczeniu czeka Cię 400 metrów odnowionych korytarzy, którymi przejdziesz do 40 pomieszczeń dawnych piwnic służących za składy towaru. W ciągu godzinnej wycieczki zobaczyć można również liczne eksponaty, które zostały odnalezione podczas prac archeologicznych oraz wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika na temat burzliwej historii Rzeszowa. Trasa dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok, wejścia odbywają się o pełnych godzinach, a bilety kosztują tylko 6,5 zł od osoby.
W kuchni Podkarpacia, czyli regionu, w którym leży Rzeszów, królują proziaki, czyli wypiekane placuszki z mąki, kwaśnego mleka, sody i soli. Serwowane są w karczmach, na jarmarkach oraz podczas tradycyjnych dożynek. Warto spróbować także dania o nazwie hałuszki. Te kluseczki z tartych ziemniaków z jajkiem, wrzucane na wrzątek, podawane z mlekiem, masłem i cebulką smakują naprawdę znakomicie. Prym wiodą także kołduny, czyli owalne kluski z ciasta z ziemniaków z farszem z gotowanych ziemniaków, sera z dodatkiem smażonej na tłuszczu cebuli. Rzeszów to także doskonałe miejsce do skosztowania najsłynniejszych polskich dań – pierogów, gołąbków i żuru, które – zdaniem miejscowych – to właśnie tutaj mają najlepszy smak. Gdzie najlepiej zjeść? W restauracjach: Konfitura przy ul. Słowackiego 8, Wesele przy Rynku 23 oraz w Karczmie Wacławówka przy ul. Strażackiej 7.