Menu

Ukraine International loty z Warszawy do Winnicy

Pokaż filtry

Winnica

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: ukraiński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Hrywna (UAH)

 • Siedziba Hitlera

  10 km na północ od Winnicy znajduje się Wehrwolf, dawna siedziba Adolfa Hitlera, którą budowało kilkanaście tysięcy więźniów. Większość został potem zabita. Dzisiaj można zwiedzać to miejsce.

 • Świątynia w Buszy

  Warto wybrać się 150 km na południe od miasta, do wsi Busza, gdzie wśród skał ukryta jest pogańska świątynia. Archeolodzy odnaleźli tu naczynia mające ok. 6000 lat!

 • Zamek Grocholskich

  Rezydencja polskiego rodu szlacheckiego, zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku na wyspie znajdującej się pomiędzy dwoma odnogami rzeki Boh. Kilkakrotnie przebudowywana, dziś otwarta jest dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć w Winnicy?

Miasto o zawiłej historii. Przez lata znajdowało się pod panowaniem polskim. Pierwszą dużą modernizację Winnica przeszła na początku XVII wieku, gdy z polecenia Walentego Aleksandra Kalinowskiego wzniesiono tu nowy, większy zamek oraz kolegium i kościół jezuitów, a także kościół z klasztorem dominikańskim. Jako trzeci powstał tu klasztor kapucynów. Kolejny ogromny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, wraz z budową połączeń kolejowych, m.in. z Odessą i Kijowem.

Z okresu świetności miasta pochodzi wiele pięknych zabytków, które przetrwały do dzisiaj. Zwróć uwagę na gmach miejskiej dumy z 1911 roku, przebudowywany później gmach sądu okręgowego, koszary wojskowe wybudowane w ostatnich latach XIX wieku czy budynek poczty z 1912 roku.

Przejdź się na ulicę Soborną 62, gdzie mieści się Synagoga Główna wybudowana w 1897 roku. Jej budowę ufundował lokalny kupiec, Lifszyc. Do dzisiaj świątynia nazywana jest jego imieniem. Z nastaniem lat 30. XX wieku synagoga straciła swoją wagę. Urządzono tu klub, później magazyn skradzionej Żydom odzieży, następnie filharmonię. Synagoga swój dawny blask odzyskała dopiero w latach 90. XX wieku.

Na Ukrainie nikt głodny nie chodzi. Doskonałą, domową kuchnię serwują tu niemal w każdej lokalnej restauracji. Zwróć tylko uwagę, by wybrać miejsce, którego specjalnością jest właśnie lokalna kuchnia. Obowiązkowo skosztuj barszczu ukraińskiego oraz naleśników z makiem. Skuś się również na bliny ziemniaczane czy kawior ze szczupaka. A może spróbujesz słoniny z… miodem?

Choć nazwa miasta sugeruje, że produkowane jest tu wino, miłośnicy tego trunku nie powinni nastawiać się na degustację. Zamiast lokalnych w większości restauracji serwowane jest doskonałe, ale gruzińskie wino.

Na targowisku koniecznie kup sało, czyli delikatnie wędzoną, dojrzewającą słoninę, z której słynie obwód winnicki. Popularne są tu również kiszone warzywa we wszelkich konfiguracjach, sprzedawane prosto z beczek. 

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Winnica

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Winnica