Menu

Finnair loty z Warszawy do Turku

Turku

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: fiński, szwedzki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Åbo Akademi

  Pierwszy uniwersytet w Turku powstał w 1640 roku. Ufundowała go szwedzka królowa Krystyna z dynastii Wazów, wówczas ledwie 14-letnia dziewczynka. Obowiązuje tu język szwedzki.

 • Miasto handlu

  Turku od samych początków było ważnym ośrodkiem handlowym, o czym świadczy nawet jego nazwa. Pochodzi od staroruskiego słowa “tǔrgǔ” oznaczającego targ.

 • Na zakupy

  W centrum miasta wejdź do Turku Kauppahalli - to targowisko, na którym kupisz nie tylko świeże ryby, owoce czy warzywa, ale także pamiątki z miasteczka.

Co warto zobaczyć w Turku?

Najstarsze miasto Finlandii. Wiadomo, że teren ten był zamieszkiwany już w okresie epoki brązu. Ze względu na położenie u ujścia rzeki Aurajoki, od VIII wieku Turku było ważnym miastem portowym. To tu kwitło życie i handel, a żyzne ziemie pozwalały na zbieranie bogatych plonów. Turku było stolicą kraju od średniowiecza do początku XIX wieku.

Zamek Turunlinna zachwyci każdego odkrywcę. Wybudowany w 1280 roku, później był wielokrotnie przebudowywany. Pozostaje najstarszym znanym zamkiem na terenie Finlandii. Oprócz muzeum historii miasta i kraju można to zajrzeć do zamkowych sal, a nawet odwiedzić lochy.

Warto również zajrzeć do nietypowego miejsca - Luostarinmäki Handicrafts Museum. W 1827 roku prawie całe miasto zostało strawione przez pożar. Ocalała dzielnica Luostarinmäki, położona na małym wzniesieniu. Dzisiaj to kompleks 18 budynków. Możesz odwiedzić XIX-wieczną pocztę, stajnię, przędzalnię, piekarnie oraz domy mieszkalne. Dzięki otaczającej to miejsce zieleni, bardzo przyjemnie się tu spaceruje. Z kolei nad rzeką, przy ulicy Läntinen Rantakatu, znajduje się apteka z XIX wieku, pełna specyfików z epoki.

Podróżujesz z dzieckiem? Koniecznie zajrzyj do Naantali na wyspie Kailo, gdzie wybudowano park rozrywki Świat Muminków. Park jest dokładną rekonstrukcją wioski, w której żyli bohaterowie serii książek autorstwa Tove Jansson. Można tu spotkać Pannę Migotkę, pograć na flecie z Włóczykijem czy podyskutować z Małą Mi. Nie brakuje również mniej popularnych postaci - dzieci na pewno ucieszy psocenie z Bobkiem.

Na romantyczną kolację wybierz się na któryś ze statków-restauracji zacumowanych do brzegu rzeki Aurajoki. Statki nie kursują, ponieważ są za duże, by zmieścić się pod mostami, ale wrażenia i tak są doskonałe. Masz ochotę ucztować jak wiking? Idź do Viikinkiravintola Harald. Drewniane wnętrze i zwierzęce skóry na siedziskach, a do tego mięso na talerzu nabite na… miecz. Niesamowity klimat gwarantowany. Kuchnia skandynawska to wbrew pozorom nie tylko mięsa, ale również doskonale przyrządzane warzywa, dlatego nawet wegetarianie znajdą coś dla siebie.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Turku

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Turku