Menu

Azerbaijan Airlines loty z Warszawy do Aktau

Pokaż filtry

Aktau

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: kazachski, rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +5
  Waluta: Tenge (KZT)

 • Do Baku

  Z Aktau można dostać się promem do Baku. Problem polega jednak na tym, że sttaki pływają tam bez określonego rozkładu i czasami trzeba kilka dni czekać, aż jakiś przybije do portu.

 • Nadmorskie ciekawostki

  Malownicza plaża w Aktau i okratowane molo stają się ulubionymi miejscami miejscowych zakochanych. To idealne miejsce na randkę, sesję zdjęciową i zawieszenie wspólnej kłódki.

 • Postsowiecki streeart

  Okręg 10 jest dobrym punktem widokowym na ogromne freski przedstawiające bohaterów Kazachstanu zdobiące boczne ściany niszczejących budynków leżących w okręgu 9. 

Co warto zobaczyć w Aktau?

Największy port Kazachstanu, czyli Aktau, jest osobliwym połączeniem niszczejącego miasta przemysłowego i raczkującego dopiero turystycznego kurortu. Zlokalizowany na wybrzeżu lazurowego Morza Kaspijskiego jest zarazem ciekawy i rozczarowujący. Z pewnością warto jednak zobaczyć go na własne oczy.   

Miasto wybudowano na piaszczystym pustkowiu półwyspu Mangystau w latach 60. XX wieku. Wraz z odkryciem bogatych złóż ropy naftowej, gazu i uranu w okolicy powstały m.in. nieczynny obecnie reaktor jądrowy oraz zabudowa mieszkalna z wielkiej płyty, która dziś w większości przypadków straszy swoim wyglądem. Chociaż przemysł wydobywczy i chemiczny jest nadal głównym źródłem dochodu mieszkańców, dzięki położeniu nad malowniczym brzegiem Morza Kaspijskiego miasto coraz częściej kojarzone zaczyna być również z turystyką. Malownicze piaszczysto-skaliste plaże, lazurowa woda oraz stosunkowo dobrze rozwinięta infrastruktura przyciągają tu w sezonie letnim głównie krajowych turystów.

Aktau jest stosunkowo młodym, wybudowanym pośrodku piasków zachodniej części Kazachstanu ośrodkiem przemysłowym oraz głównym portem łączącym Kazachstan z Azerbejdżanem. Nie znajdzie się więc tutaj zabytków czy atrakcji związanych z wielowiekową tradycją kraju. W samym mieście warto zobaczyć monument ze stale płonącym zniczem nawiązujący do działań wojennych z czasów II wojny światowej, a także pomnik postawiony na cześć pilotów samolotów MiG. Idealnym miejscem do robienia zdjęć jest nadmorski bulwar oraz molo z metalową pergolą, które jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Poza miastem warto odwiedzić naturalne atrakcje, takie jak tzw. Górę Ognia, czyli Отпантау, a także gorące źródła Radon czy oazy Tamshali i Saura.

Co warto tu zjeść? Wielkim przysmakiem typowym dla kuchni Centralnej Azji są m.in. grillowane na węglu drzewnym i nabijane na metalowy szpikulec szaszłyki z kawałków jagnięciny lub wieprzowiny. Najczęściej podawane są z sałatą oraz pieczywem lub frytkami. Obowiązkowo do tego zestawu należy dobrać dobre wino lub piwo z lokalnego browaru. Gdzie zjeść? Najlepsze mięsa z rusztu przygotowują np. w lokalu Shashlyki u Dyadyi Gadima oraz Bakkara.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Aktau

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Aktau