Menu

LOT loty z Warszawy do Odessy

Odessa

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: ukraiński
  Waluta: Hrywna (UAH)

 • Filmowe schody

  Prowadzące z portu do Bulwaru Przymorskiego i dalej – do starej części miasta gigantyczne schody przeszły do historii i stały się ikoną kina dzięki słynnemu reżyserowi Siergiejowi Eisensteinowi. W swoim filmie „Pancernik Potiomkin” umieścił scenę masakry ludności przez maszerujący po schodach w dół oddział carskiej armii. Choć ta scena jest fikcyjna, to sławne odeskie schody tak zrosły się z legendą, że w 1955 roku nadano im oficjalną nazwę – Schody Potiomkinowskie.

 • Delfinarium

  Na nabrzeżu przy olbrzymim Parku Szewczenki stoi charakterystyczny budynek, mieszczący… delfinarium. Ten całoroczny obiekt daje możliwość nie tylko obserwowania tych wdzięcznych zwierząt, ale także aktywnego udziału w zabawie – chętni mogą pod okiem instruktorów popływać w basenie z delfinami!

 • Miasto wielu kultur

  Odessa, ze względu na swoje położenie i znaczenie od wieków była miastem styku kultur – oprócz Ukraińców i Rosjan, było także zamieszkane przez Żydów, Polaków, Niemców, a nawet Greków. O kulturalnym pejzażu miasta świadczy też fakt, że mieszkali tu przez pewien czas i polski wieszcz Adam Mickiewicz, i rosyjski mistrz poezji – Aleksander Puszkin.

Co warto zobaczyć w Odessie?

Największy morski port Ukrainy to miasto o wielowiekowej historii, pełne świadectw dawnej wielkości. Odessa zwana jest Perłą Morza Czarnego – to określenie jest zupełnie uzasadnione, bowiem miasto do dziś może poszczycić się nie tylko wieloma eleganckimi budynkami, ale też marką jednego z największych centrów turystycznych w regionie.

Założone w XV wieku przez Tatarów, miasto kilkukrotnie zmieniało przynależność państwową – panowali tu Litwini, Turcy i Rosjanie. Strategiczne położenie i wspaniały klimat uczynił z niego nie tylko centrum handlu imperialnej Rosji, ale też świetne miejsce do życia. O dawnej potędze Odessy jako wielkiego kosmopolitycznego portu, okna na świat Cesarstwa Rosyjskiego świadczy fakt, że na początku XX wieku było to czwarte najważniejsze miasto kraju – po Petersburgu, Moskwie i Warszawie. Właśnie z XIX i początku XX wieku pochodzi wiele okazałych zabytków jak Filharmonia Odeska, przepiękny Teatr Wielki Opery i Baletu, mieszczący muzeum sztuki Pałac Potockich, czy Park Preobrażeński z imponującym Soborem Przemienienia Pańskiego.

Odessa miała też swoje miejsce na kartach wielkiej historii. W trakcie rewolucji w 1905 roku doszło w mieście do strajku, do którego przyłączyła się zbuntowana załoga pancernika „Potiomkin”. To wydarzenie, a później jego stłumienie obiło się szerokim echem i zostało upamiętnione w słynnym filmie Siergieja Eisensteina.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Odessa

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Odessa