Menu

Wyloty Sulajmanijja - Loty z Sulajmanijji

Sulajmanijja

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: arabski, kurdyjski
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Dinar iracki (IQD)

 • Dzień w parku

  Jak odpoczywają mieszkańcy As-Sulajmanijja? Chętnie wybierają się  do któregoś z miejskich parków, gdzie rozkładają na trawie koce i spędzają czas na pogawędkach.

 • Gdzie zjeść?

  W mieście takim jak As-Sulajmanijja nie sposób polecić 1, 5 czy nawet 10 knajpek, gdzie warto zjeść. Idź tam, gdzie zobaczysz dużo ludzi, a na pewno dostaniesz pyszny, domowy posiłek.

 • Jezioro Dukan

  Dwie godziny drogi na północ od miasta znajduje się ogromne jezioro. Widok dosłownie zapiera dech w piersiach. Mieszkańcy pobliskich miast chętnie przyjeżdżają tu wypocząć.

Co warto zobaczyć w As-Sulajmanijja?

Pod koniec XVIII wieku do niewielkiej wioski przeniesiono przepełnioną stolicę księstwa Baban. Najważniejsze urzędy kraju miały tu swoją siedzibę przez prawie sto kolejnych lat, aż do podboju księstwa i włączenia go do Imperium Osmańskiego. W latach 20. XX wieku miasto ponownie przez chwilę było stolicą Królestwa Kurdystanu. Dzisiaj jest jednym z irackich miast, leżącym na terenie Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.

Iracki rząd latami umniejszał znaczenie miasta, np. przenosząc w latach 80. uniwersytet do Irbilu i zmieniając jego nazwę. As-Sulajmanijja odzyskało uczelnię po 11 latach. Lata próby przetrwał również język, który, obok arabskiego, jest oficjalnym językiem w Okręgu.

Aby poznać zawiłą historię regionu, wstąp do Amna Suraka Museum, założonego w 2000 roku w budynkach, które wykorzystywane były jako więzienie przez służby wywiadowcze Saddama Husajna. Zobaczysz tu dowody zbrodni partii Baas na ludności kurdyjskiej, więzienne cele, pokoje przesłuchań. Fanów znacznie odleglejszej historii zapewne zachwyci wizyta w Muzeum As-Sulajmanijja, drugim największym w Iraku muzeum. Zobaczysz tu z bliska artefakty należące do Persów i Kurdów, których pochodzenie datuje się na XVIII wiek p.n.e.

Gdzie iść na zakupy w As-Sulajmanijja? Tam, gdzie wszyscy mieszkańcy - na Wielki Bazar przy Mawlawi. Nazwa nie jest podchwytliwa - targowisko jest naprawdę ogromne. I, jak to w Iraku, kupisz tu dosłownie wszystko - owoce, warzywa, obcięte zwierzęce łby, ubrania, biżuterię, książki, sprzęty gospodarstwa domowego… Gdy zgłodniejesz, przyciągnie Cię zapach pieczonych przekąsek. Nie opieraj mu się! 

200 metrów na północ od bazaru znajduje się najważniejszy punkt miasta - otwarty dla zwiedzających, Wielki Meczet. Rozpoznasz go z daleka dzięki turkusowym kopułom. Różni się nieco od powszechnie znanych meczetów - ma prostszą, nowoczesną bryłę i tylko bogato zdobione kopuły przypominają, że mamy do czynienia ze świątynią.

Przydatne informacje o lotniskach w Sulajmanijji

Tablica lotów: Sulajmanijja