Menu

UTair loty z Moskwy do Samary

Pokaż filtry

Samara

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +4
  Waluta: Rubel rosyjski (RUB)

 • Rosyjska sztuka

  Na miłośników rosyjskiej sztuki, przede wszystkim malarstwa, czeka wystawa w tutejszym Muzeum Sztuki. Zobaczysz tu dzieła wybitnych mistrzów, m.in. wczesne obrazy Kazimierza Malewicza.

 • Dinozaury

  W Samarze jest również ciekawe miejsce dla miłośników najstarszej historii. W Muzeum Alabin znajduje się pokaźny zbiór archeologicznych znalezisk z regionu, w tym szczątki dinozaurów.

 • Komunikacja

  Od lutego 1915 roku świetnym środkiem komunikacji w mieście są tramwaje. Dzisiaj 22 linie kursują na terenie niemal całego miasta. Większość taboru to czeskie tramwaje Tatra. Przejazd kosztuje kilkanaście rubli.

Co warto zobaczyć w Samarze?

Rosyjskie miasto nad Wołgą założone w 1586 roku jako miasto warowne, mające stawiać opór najazdom Tatarów. Rzeczny port przez lata był ważnym punktem na handlowym szlaku Rosji. Częściowo port stracił na znaczeniu w drugiej połowie XIX wieku, wraz z rozwojem kolei.

Na liście zabytków wartych zobaczenia obowiązkowym punktem w Samarze jest Monaster Iwerskiej Ikony Matki Bożej. Ten prawosławny żeński klasztor powstał w połowie XIX wieku. Składa się z cerkwi, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Siostry zakonne trudniły się ikonopisarstwem, tkactwem i haftowaniem. Pod koniec XIX wieku działała tu szkoła dla dziewcząt. Po I wojnie światowej wartościowe przedmioty zostały znacjonalizowane, część budynków przekazano browarowi, część wyburzono. Od 1991 dawne zabudowania są rekonstruowane i przywraca się im dawny kształt.

Przy Frunze 167, w budynku Akademii Kultury i Sztuki znajduje się coś niesamowitego. W centrum miasta, 9 pięter pod ziemią, stworzono bunkier, w którym miał zostać ukryty Stalin, gdyby Niemcy zajęli Moskwę w czasie II wojny światowej. Można go zwiedzać z przewodnikiem.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, koniecznie zajrzyjcie do Galerii Sztuki Dziecięcej przy Kuybysheva 139. W budynku, który do złudzenia przypomina zamek z dziecięcych bajek, znajduje się pokaźna kolekcja sztuki tworzonej zarówno przez dzieci, jak i dla dzieci. Kolekcję oglądać można w odtworzonym XIX-wiecznym wnętrzu.  

Tradycyjne dania rosyjskiej kuchni dostaniesz w Staraya Kvartira przy Samarskaya 51. Eklektyczne, dość kiczowate wnętrza to dopiero preludium. W menu jest równie dziwacznie. Dominują tu komunistyczne klasyki, np. hamburger podawany z jajkiem na wierzchu. Przyjemna, niedroga restauracja o rustykalnym wystroju mieści się przy Kuybysheva 81. W Zhili-Byli dominuje domowa rosyjska kuchnia - pelmeni, czyli maleńkie pierogi, wieprzowina, smażone ziemniaki czy wybitny gulasz wołowy.

Przydatne informacje o lotniskach

Moskwa Samara

Popularne linie latające na trasie Moskwa - Samara