Menu

UTair loty z Moskwy do Biełgorodu

Pokaż filtry

Biełgorod

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Rubel rosyjski (RUB)

 • Dla miłośników sztuki

  We wrześniu w mieście odbywa się festiwal sztuki ulicznej „Biała Maska”, podczas którego zobaczyć można m.in. przedstawienia teatralne i artystyczne oraz pokazy tańca.

 • Skąd ta nazwa?

  Belgorod oznacza białe miasto. Nazwa ta związana jest z bogatymi złożami wapiennymi w okolicy oraz faktem, że przeważa tu architektura z wykorzystaniem tego minerału.

 • Centrum towarzyskie

  Sobornaya jest największym i najpiękniejszym placem w mieście. Latem odbywają się tu koncerty i parady wojskowe, a zimą ustawiana jest tu pięknie oświetlona choinka.

Co warto zobaczyć w Biełgorodzie?

Biełgorod jest miastem leżącym w europejskiej części Rosji ok. 50 km na północ od granicy z Ukrainą i ok. 700 km na południe od Moskwy. Jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w kraju, który mimo przemysłowego i postsowieckiego charakteru, może być ciekawym kierunkiem podróży.

Pierwsze wzmianki o Biełgorodzie, uznawanego za jedną z najważniejszych twierdz obronnych Rosji, pochodzą z 1237 roku. Wzniesione na wapiennej skale miasto z czasem rozrosło się i w XX oraz XXI wieku zyskało nowe, przemysłowe oblicze. O jego bogatej historii dziś świadczą m.in. najstarszy w mieście budynek sakralny, tj. Katedra Uspensko-Nicholas zbudowana w 1703 roku, a także Katedra Preobrażeńska (Przemienienia Pańskiego) zbudowana w latach 1807-1813, która obecnie jest główną świątynią diecezji Biełgorod i Starooskolskaja. Wśród zabytków wymienić trzeba również domy kupieckie Selivanov (XVIII wiek) oraz Goltsov (XIX wiek), a także żeńskie gimnazjum Korotkova (XIX w.), które zlokalizowane są przy ulicy Preobrażeńskaja.

Jak można spędzić tu czas? Najlepiej udać się do głównej atrakcji miasta, tj. do muzeum dioramy „Bitwa pod Kurskiem”, gdzie podziwiać można olbrzymi obraz ukazujący pancerną bitwę pod Prochorowką. Fani folkloru z pewnością nie będą się nudzić w Państwowym Muzeum Kultury Ludowej, gdzie zobaczyć można ponad 15 tys. eksponatów. W poszukiwaniu rozrywki najlepiej udać się m.in. na plac Sobornaya, do biełgorodzkiego zoo lub do jednego z licznych parków, np. do Parku Kultury i Rekreacji.

Jakie dania najlepiej tu skosztować? Oczywiście rosyjskie klasyki, takie jak: pielmieni (pierogi z mięsem) czy wareniki (pierogi z farszem z ziemniaków serwowane ze skwarkami lub sosem, np. grzybowym). W każdym lokalu z pewnością zamówisz również bliny (drożdżowe naleśniki z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej), a także typowe zupy, np. solankę (tj. na wywarze rybnym) i barszcz (z buraków z fasolą i ziemniakami). Do obiadu koniecznie zamów kompot z owoców. Gdzie zjeść? Możesz skorzystać z bogatej oferty barów czy stoisk ulicznych lub udać się do restauracji. Polecamy lokale: Chainik oraz Samovar.

 

Przydatne informacje o lotniskach

Moskwa Biełgorod

Popularne linie latające na trasie Moskwa - Biełgorod