Menu

Wizz Air loty z Londynu do Targu Mures

Targu Mures

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Nie tylko rumuńskie miasto

  Według spisu ludności przeprowadzonego w Rumunii w 2002 roku, Rumuni stanowią tylko niewiele ponad połowę mieszkańców miasta. Drugą nacją pod względem liczebności są Węgrzy - to ponad 45% ludności.

 • Electromureș

  W Târgu Mureș ma siedzibę Electromureș - drużyna kręglarska. Jest ona jedną z najlepiej rozpoznawalnych i najlepszych drużyn tej dyscypliny nie tylko w Rumunii, ale również w całej Europie.

 • Miasto w sercu gór

  Na obszarze 200 kilometrów wokół miasta znajdziemy wiele terenów zielonych i parków. Wśród nich wymienić można miejsca takie jak Parcul Natural Putna - Vrancea czy Parcul Natural Apuseni.

Co ciekawego zobaczyć w Târgu Mureș?

Miasto w centralnej części Rumunii, w Transylwanii, jest stolicą okręgu Marusza. Ze względu na wydarzenia z przeszłości, odnajdziesz w nim elementy dwóch kultur: rumuńskiej i węgierskiej. Nazwa miasta oznacza rynek w Marusza - zarówno w jej rumuńskiej, jak i węgierskiej wersji. Znajduje się tu Uniwersytet imienia Petru Maiora, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Sztuk Pięknych.

W mieście - szczególnie w centrum i na Placu Róż - znajdziesz wiele przykładów architektury baroku, neoklasycyzmu i secesji. Wśród nich zwróć uwagę na Kościół świętego Jana Baptysty, Pałac Kultury czy Ratusz Miejski. W Târgu Mureș możesz także poczuć ducha średniowiecza - szczególnie w północnej części centrum. Innym zabytkiem wartym polecenia jest średniowieczna twierdza z XV wieku, przebudowana dwa wieki później. Do dziś zachowało się jej kilka baszt i większość łączących je murów obronnych. Obejrzyj pomnik, z którego słynie Târgu Mureș, a który podkreśla dawne powiązania Rumunii z Cesarstwem Rzymskim - pomnik wilczycy kapitolińskiej.

W mieście znajdują się trzy stacje kolejowe - Północna, Centralna i Południowa. Obsługują kolej krajową i międzynarodową. Z lokalnego dworca autobusowego codziennie można wybrać się do większych miast Rumunii - na przykład do Bukaresztu, Konstancy czy Kluż-Napoki. W okolicy miasta - 14 kilometrów na południowy zachód - znajduje się lotnisko Aeroportul Transilvania Târgu Mureș. Jest drugim najczęściej używanym lotniskiem w Transylwanii, obsługuje linię lotniczą Wizz Air.

Wszyscy wiemy, jak ważnym elementem podróżowania i zwiedzania jest jedzenie. Będąc w Târgu Mureș, chcąc spróbować wschodnioeuropejskiej lub rumuńskiej kuchni, wybierz się na przykład do Laci csarda przy Strada Morii 27 lub do PRIVO przy Strada Doja Gheorghe 27. Jeśli natomiast przepadasz za włoską kuchnią i to na nią pada Twój wybór niezależnie od miejsca, w którym jesteś - spróbuj Trattorii Bella Italia przy Strada Poligrafiei 3.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Targu Mures

Popularne linie latające na trasie Londyn - Targu Mures