Menu

Wizz Air loty z Londynu do Satu Mare

Satu Mare

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Miasto Węgrów

  Satu Mare znajduje się zaledwie 20 minut drogi granicy z Węgrami. Z powodu tej bliskości oraz historycznych zaszłości, prawie 40 proc. mieszkańców miasta deklaruje narodowość węgierską.

 • Autobusem

  Po mieście najwygodniej poruszać się autobusem. Działają tu 23 linie autobusowe, a ich łączna trasa wynosi prawie 200 km. Bez problemu dojedziesz więc do najdalszych zakątków Satu Mare.

 • Szermierka

  To miasto, z którego pochodzi najwięcej światowych i olimpijskich mistrzów w dziedzinie szermierstwa. Tradycja uprawiania tego sportu sięga w Satu Mare 1885 roku.

Co warto zobaczyć w Satu Mare?

Rumuńskie miasto na granicy z Węgrami, w którym mieszają się obie kultury, dając niesamowitą mieszankę. Najstarsze odkryte ślady wskazują na istnienie tu osady już w epokach kamienia i brązu.

Jeśli chcesz spędzić noc w niezwykłym hotelu, koniecznie zarezerwuj pokój w Dacia Hotel, który działa od 1902 roku. Trzykondygnacyjny budynek urzeka secesyjnym stylem oraz ażurowymi motywami roślinnymi z kamienia. Część zdobień fasady wykonana jest z emaliowanej ceramiki. Po nocy w niesamowitym hotelu, przepełnionym historią, wybierz się na pobliski Piaţa Libertăţii, Plac Wolności, pośrodku którego znajduje się niewielki park z ławeczkami i fontanną. Mieszkańcy Satu Mare chętnie spędzają tu czas, dyskutując lub grając w szachy.

Stare miasto oferuje turystom i mieszkańcom niezapomniane spacery wśród pięknych kamienic i nietypowych budynków. Zwiedzanie zacznij od Palatul administrativ, najwyższego budynku w całej Transylwanii - mierzy 97 metrów, a z jego wieży rozpościera się panorama niemal na całe miasto. Widać również zabudowania po węgierskiej stronie. Budowę rozpoczęto w 1972 roku, ukończono 12 lat później.

Na uwagę zasługuje również jeden z najstarszych kościołów w mieście, Biserica cu lanţuri, wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak wiele elementów jego konstrukcji datowanych jest na połowę XVII wieku. Otoczony jest filarami połączonymi łańcuchami, co dało mu nazwę, która w wolnym tłumaczeniu oznacza Kościół Łańcuchowy. Do dzisiaj wewnątrz kościoła zachowały się oryginalne, dębowe meble.

Kuchnia w Satu Mare to połączenie smaków rumuńskich z węgierskimi. Dostaniesz tu grillowanie mięso z kapustą podaną w pieczywie, zupę z cielęciny, czosnkowe kiełbasy czy węgierski gulasz. Najsmaczniej zjesz w No Pardon Pub przy Strada Corvinilor. Szczególnie polecamy kaczkę pieczoną z wiśniami oraz smażoną kaczą wątróbkę z pieczonym jabłkiem.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Satu Mare

Popularne linie latające na trasie Londyn - Satu Mare