Menu

LATAM Airlines loty z Limy do Cuzco

Cuzco

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hiszpański, keczua i ajmara
  Strefa czasowa: UTC -5
  Waluta: Sol (PEN)

 • U źródeł inkaskiej cywilizacji

  Podczas pobytu w Cuzco warto zwiedzić dawny pałac Inka Huayana Capac, który był ostatnim władcą inkaskiego imperium. Dziś w tym miejscu znajduje się barokowy kościół jezuitów.

 • Kosmiczna przygoda

  Inkowie dostrzegali korelację między codziennym życiem, a wędrówką ciał niebieskich na niebie. Około 15 km od centrum Cuzco znajduje się Planetarium, gdzie za pomocą teleskopów można oglądać wszechświat.

 • Muzeum czekolady

  Wybierz się na wycieczkę po plantacjach kakaowca, odkryj proces produkcji czekolady i zrób własną! Choco Museo w Cuzco, to nie lada gratka dla smakoszy czekolady, kawy i pistacji.

Co ciekawego zobaczyć w Cusco?

Cuzco to jedna z tych południowoamerykańskich miejscowości, gdzie gołym okiem widać pozostałości bogatej inkaskiej kultury. Na wzgórzu nieopodal miasta znajdują się ruiny Sacsayhuamán – kompleks kamiennych zabudowań wzniesionych przez Inków. Region Cuzco słynie z fascynujących miejsc, takich jak ruiny Tambomachay, Ciudadela de Mauk'allaqta czy forteca Puka Pukara. Wizytę w tej części Peru warto rozpocząć od zwiedzenia historycznego centrum Cuzco, gdzie mieszczą się Plaza de Armas, zabytkowe obiekty sakralne i zabudowania postkolonialne. Region słynie z pięknych górskich szlaków w Andach, dlatego zjeżdżają się tu miłośnicy trekingu. Na szczególną uwagę zasługuje Inca Trail - szlak prowadzący aż do Machu Picchu, dawnego miasta Inków. Warto również zwiedzić okolice malowniczo położonego jeziora Humantay.

Różnorodna oferta miasta sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Znajdziemy tu m.in. niezwykłe rezerwaty przyrody, parki linowe z tyrolkami (np. Action Valley) oraz Zoo. Region Cuzco możemy zwiedzić pieszo, na rowerze, motocyklu lub wynajętym samochodem terenowym. Podczas podróży bez problemu znajdziemy urokliwe miejsce, gdzie można rozbić namiot.

Latem w Cuzco odbywa się festiwal Inti Raymi, czyli Święto Słońca, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Peru. Miasto sprzyja „nocnym markom” - znajdziemy tu liczne kluby taneczne, puby, bary karaoke i restauracje czynne do późnych godzin nocnych (m.in. Chilcano Pisco Bar, The Temple Club).

Na zakupy warto zajrzeć na Mercado Central de San Pedro lub Centro Artesanal Cusco – są to wielkie targowiska, gdzie kupimy świeże owoce, regionalne przysmaki i wyroby rękodzielnicze. Natomiast na pchlim targu El Baratillo sprzedawane są oryginalne bibeloty i antyki.

W Cuzco znajdziemy wiele miejsc z dobrym jedzeniem. Niemal wszędzie dostaniemy tamale, czyli gotowane na parze ciasto z mąki kukurydzianej i grillowanego kurczaka. Popularnym daniem rybnym jest ceviche, a mięsnym – pachamanca. Tacu tacu to prosta, ale sycąca potrawa na bazie ryżu i fasoli. Na tradycyjny peruwiański obiad warto wpaść do restauracji Kusikuy lub Inkazuela, na kawę do La Valeriana, a na romantyczną kolację do Calle Del Medio lub Marcelo Batata.

Przydatne informacje o lotniskach

Lima Cuzco

Popularne linie latające na trasie Lima - Cuzco