Menu

Wyloty Bursa - Loty z Bursy

Bursa

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Miejsce powstania kebabu İskender

  W Bursie powstał specyficzny rodzaj kebabu – İskender. Na placku pide i jogurcie układane są cienkie plastry mięsa, podawane z grillowanymi warzywami i sosem pomidorowym. Pyszne i sycące!

 • Motoryzacja w Bursie

  W Bursie swoje siedziby mają fabryki wielu marek samochodów. Ciekawostką jest, że Fiat w tym regionie pod swoją nazwą znany jest od niedawna, wcześniej brał udział w rynku jako Tofaş.

 • Kolor meczetu

  Z pewnością, wybierając się do Bursy, usłyszałeś o Zielonym Meczecie. Pamiętaj jednak, aby szukając go w mieście, nie rozglądać się za tym kolorem – bowiem zieleń króluje w tej świątyni w środku!

Co warto zobaczyć w Bursie?

Bursa – pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, położona w północno-zachodniej części Turcji, w odległości około dwudziestu pięciu kilometrów od wybrzeża Morza Marmara. W 2014 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bursa położona jest u stóp góry Uludağ, która jest centrum sportów zimowych w Turcji, a także zapewnia źródła wody od lat znanych ze swoich leczniczych właściwości. Uludağ, sięgająca ponad 2500 metrów, jest najwyższym szczytem regionu Marmara. Według legend i mitów to z jej wierzchołka bogowie mieli obserwować przebieg wojny trojańskiej. Być może to z tego powodu góra nazywana jest tureckim Olimpem!

Pasjonatów historii Imperium Osmańskiego z pewnością zainteresuje fakt, że w Bursie, dzięki temu, że była jego stolicą, znajduje się wiele mauzoleów władców tamtego czasu. Wśród nich między innymi grobowiec Osmana, założyciela Imperium. W starej dzielnicy miasta będziesz mógł podziwiać także inne budowle z czternastego i piętnastego wieku, w tym meczety, będące niemal książkowymi przykładami architektury tamtych czasów. Interesującym budynkiem, choć z zupełnie innych powodów, jest centrum handlowe Zafer Plaza, mające kształt szklanej piramidy.

Jeśli zechcesz zrobić zakupy w nieco bardziej tradycyjny sposób, wybierz się na targ. Najbardziej popularny jest Kryty Bazar, którego historia sięga podobno czternastego wieku! Ogromną jego zaletą jest to, że nie ma tu wielu turystów, dzięki czemu ceny nie są zbyt wygórowane. Innym interesującym targiem jest Koza Han, na którym sprzedawane są głównie jedwabne tkaniny.

Jeśli zechcesz skosztować dań regionalnej kuchni, mamy dla Ciebie kilka restauracyjnych rekomendacji. Z bardzo dobrych potraw tureckich słyną na przykład Uludag Kebapcisi przy Uluyol Sirin Sokak 12 czy Tavaci Refik, której adres to Canbali Mahallesi, Sifa Sokak 9. Jeśli natomiast najdzie Cię ochota na owoce morza, udaj się do restauracji By Ahtapotus przy Akademi Caddesi 10/B.

Przydatne informacje o lotniskach w Bursie

Popularne linie latające z Bursy