Menu

Wyloty Karpathos - Loty z Karpathos

Karpathos

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: grecki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Tutaj narodził się Prometeusz

  Lokalna legenda mówi, że właśnie na wyspie Kapathos narodził się mityczny Prometeusz i jego tytani, który ofiarował ludziom ogień, za co został ukarany przez Zeusa. 

 • Słynne makarony

  Karpathos słynie ze swojej lokalnej i oryginalnej kuchni. W szczególności z domowych makaronów z dodatkiem karmelizowanej cebuli. Serwowane są tutaj niemal w każdej tawernie. 

 • Przyjemny klimat

  Średnia roczna temperatura w Karpathos wynosi 20 st. C. Najcieplej jest w sierpniu - do 30 st. C, a najchłodniej w styczniu. Wyspa słynie też z silnych wiatrów, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu. 

Co warto zobaczyć w Karpathos?

Położona kilkadziesiąt kilometrów od Krety i Rodos, skalista wyspa Karpathos nie jest tak oblegana przez turystów, jak swoje sąsiadki, dzięki czemu, na tej zamieszkiwanej przez nieco ponad 6 tys. mieszkańców wyspie udało zachować się sporo elementów kultury lokalnej. Głównie odległa lokalizacja czyni z niej godny odwiedzenia kierunek, dla wszystkich, którzy stronią od wielkich resortów wypoczynkowych. Powszechnie uważana jest za jedną z najmniej skomercjalizowanych greckich wysp.

Karpathos składa się z niewielkich 10 wiosek, i to one stanowią główną atrakcję turystyczną wyspy.  Często zbudowane na górskich zboczach wymagają niejednokrotnie dobrej kondycji przy ich eksploracji. Jednak widoki, które rozpościerają się z najwyżej położonych zabudowań zapierają dech w piersiach. Zdecydowanie warte odwiedzenia są wioski Olympos oraz Menetes, na zabudowę których składają się niewielkie kolorowe domki i kamieniczki pnące się w górę zobacza.

Najwięcej zwiedzających przyciąga stolica Pigadia, zlokalizowana w południowo-wschodniej części wyspy. Jest ona otoczona wioskami m.in. menetes, Arkasa, Aperi, Volada, Othos i Pyles.  Do Karpathos wyspy należy też niewielka  wyspa Saria, na której zachowało się sporo antycznych zabytków. Ważniejsze zachowane obiekty, które warto zobaczyć na Karpathos to m.in. ruiny chrześcijańskiej bazyliki w Pigadzie czy fontanna Neptuna i kościół w Diafani.

Jednak największą atrakcją Karpathos są oczywiście jeszcze wciąż dziewicze plaże przy lazurowym morzu i często położone w  urokliwych zatoczkach ukrytych między skałami. Na wschodnim wybrzeżu znajdziemy głównie plaże żwirowe, ich atutem jest niewielki wiatr wiejący w tej okolicy. Zdecydowanie bardziej wietrzna pogoda panuje na zachodnim wybrzeżu, ale tutejsze plaże są białe i piaszczyste. Na północnym wybrzeżu znajdziemy najbardziej odludne miejsca. Jednak można się tutaj dostać tylko drogą morską lub samochodem terenowym.

Bazę noclegową na wyspie uzupełniają głównie pokoje prywatne i niewielkie rodzinne pensjonaty oferujące zakwaterowanie w niewygórowanych cenach. Próżno szukać tutaj ekskluzywnych hoteli i wypoczynkowych kompleksów. Nocleg znajdziemy niemal w każdej wiosce podobnie jak lokalne restaurację serwujące głównie kuchnię grecką oraz ryby i owoce morza.

Przydatne informacje o lotniskach w Karpathos

Popularne linie latające z Karpathos