Menu

Wyloty - Loty z Trondheim Vaernes

Vaernes

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Winda dla rowerów

  Mieszkańcy Trondheim to zapaleni rowerzyści. Dlatego nie powinno dziwić, że w mieście funkcjonuje jedyna na świecie winda rowerowa! Urządzenie będące właściwie rodzajem wyciągu pozwala wjechać na jedno ze wzgórz w centrum miasta. Tym samym ułatwia pokonanie 130-metrowej trasy, której nachylenie wynosi aż 20%.

 • Drewniany gigant

  Stiftsgården to budynek wyjątkowy nie tylko ze względu na przeznaczenie. Ta barokowa rezydencja królewska jest prawdopodobnie największym drewnianym budynkiem w północnej Europie. Posiada około 140 pokoi oraz okazały dziedziniec, na którym urządzono urokliwy publiczny park. Warto dodać, że do dziś zachowało się historyczne wyposażenie pałacu – pokoje pełne są mebli z epoki w większości ręcznie wykonanych przez miejscowych stolarzy.

 • Miasto studentów

  Aż 20% mieszkańców Trondheim to studenci! Dlatego w mieście odbywają się dwa duże festiwale kultury studenckiej – krajowy UKA oraz międzynarodowy – ISFIT. Trondheim zapełnia się wtedy tysiącami ludzi z całego świata, którzy uczestniczą w wydarzeniach i spotkaniach z osobistościami, takimi jak Dalajlama czy Desmond Tutu. Studenci także aktywnie włączają się w życie społeczności – studenckie organizacje zapraszane są przez władze miasta do prac nad jego rozwojem!

Co warto zobaczyć w Trondheim?

Trzecie pod względem wielkości miasto Norwegii określane jest jako studencka stolica tego kraju. Znajduje się tu największa norweska uczelnia – Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, na którym studiuje około 36 tysięcy osób. Dzięki ich obecności i mającym tu miejsce licznym wydarzeniom, Trondheim postrzegane jest jako miasto kultury. Obecność licznych festiwali kulinarnych i największego w kraju jarmarku rolniczego sprawia, że Trondheim to również kuszący cel dla poszukiwaczy nowych smaków.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych jest most Gamle Bybro – przerzucony nad Nidelvą w XVII wieku oraz położona tuż obok stara dzielnica drewnianych domów nad brzegiem rzeki - Bakklandet. Jeszcze 30 lat temu planowano ją wyburzyć, na szczęście tak się nie stało i dziś możemy cieszyć się przechadzką zabytkowymi wąskimi uliczkami, chłonąc atmosferę prawdziwej Norwegii. Kameralnym budynkiem na pewno nie jest pochodząca z XII wieku katedra Nidaros – bogato zdobiona i wzorowana na katedrze Canterbury jest największą świątynią w Skandynawii i miejscem pochówku króla Olafa II.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajdziemy także Rockheim – unikatowe muzeum, które opowiada historię norweskiej muzyki popularnej od lat 50. XX wieku aż po współczesność. Warto zainteresować się górującą nad miastem fortecą Kristiansten – wybudowana w XVII wieku miała chronić miasto przed zagrożeniem ze strony Szwedów. Dziś, ponad 200 lat po opuszczeniu przez wojsko, jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Popularne linie latające Trondheim Vaernes

Tablica lotów: Trondheim