Menu

Wyloty - Loty z Tebriz Intl Airport

Tebriz Intl Airport

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: perski
  Strefa czasowa: UTC+4.5 (lato), UTC+3.5 (zima)
  Waluta: Rial irański (IRR)

 • Skalne miasto

  40 kilometrów na południe od Tebriz zlokalizowana jest miejscowość Kandovan. Warto na własne oczy zobaczyć wykute w skale domy, które do dziś pełnią funkcje mieszkalne. 

 • Na trekking

  Ok. 200 km od miasta leży fort Babak. Usytuowany na szczycie góry na wysokości 2700 m n.p.m. robi niesamowite wrażenie. Przygotuj się na dwugodzinną wędrówkę i piękne widoki.

 • Gorące źródła

  Ok. 100 km na zachód od miasta, nad jeziorem Urmia znajduje się największe w okolicy skupisko leczniczych gorących źródeł bogatych w fosfor.

Co warto zobaczyć w Tebrizie?

Położony w północno-zachodnim Iranie nad rzeką Talche Rud Tebriz jest stolicą prowincji Azerbejdżan Wschodni. Licząc niemal półtora miliona mieszkańców, stanowi czwarte co do wielkości miasto kraju. Mimo wielkomiejskiego tłoku i pośpiechu znaleźć można tu wiele zieleni, doskonałą kuchnię oraz przyjazną atmosferę.

Chociaż przez wieki Tebriz wielokrotnie był niszczony przez nawiedzające ten region trzęsienia ziemi, do dziś w mieście zobaczyć można pozostałości dawnej świetności. Wśród zabytków must see jest z pewnością Błękitny Meczet, którego najstarszą część stanowi wejście Iwan z 1465 roku. Niesamowite wrażenie na zwiedzających robi wnętrze świątymi wyłożone wspaniałą niebieską ceramiką. Warto również wybrać się do meczetu Alego Szaha z XIV wieku, który w XIX wieku stał się miejską cytadelą.

Okazją, by poznać lepiej miasto, jest również wizyta na miejskim bazarze (Bāzār-e Tabriz), który funkcjonuje w tym samym miejscu od ponad 700 lat. Określany jest jako jeden z najstarszych na Bliskim Wschodzie i jest jednocześnie największym zadaszonym targowiskiem świata. Piękno jego wyjątkowej architektury oraz atmosfery potwierdza fakt, że w 2010 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że składa się z kilku mniejszych bazarów, np. Amir Bazaar (złoto i biżuteria), Mozzafarieh (dywany). Szukając ochłody, warto wybrać się do jednego z 132 parków (w tym czterech miejskich), np. El Goli ze sztucznym stawem i restauracjami.

Co zjeść w Tebrizie? Polecamy typowe dla tego regionu dania, takie jak: Aash (bulion z makaronem, warzywami i orientalnymi przyprawami), Abgoosht (zupa z baraniny i ciecierzycy), Chelow kabab (grillowane mięso serwowane z pomidorami i ryżem), Dolma (nadziewane mięsem, grochem i ziołami bakłażany, pomidory, papryki i cukinie), a także Tabriz köfte (pulpety z mięsa, ryżu i warzyw). Gdzie zjeść? Jeśli szukasz autentycznej kuchni, najlepiej wybierz miejsca, w których stołują się mieszkańcy miasta, np. stoiska na bazarze czy bary na przy ulicach. Polecamy m.in. Haj Ali Chelokababi, Jalali Sardrod czy Vahid.

Popularne linie latające Tebriz Intl Airport