Menu

Wyloty - Loty z Macapa Alberto Alcolumbre

Alberto Alcolumbre

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC -3
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Spacer słoneczną aleją

  Podczas równonocy jesiennej i wiosennej słońce wschodzi oraz zachodzi na linii równika, oświetlając monument Marco Zero wzdłuż Alei Równikowej. Warto to zobaczyć!

 • Palmowa historia

  Nazwa miasta odnosi się do wyrazu macapaba, który w języku plemienia Tupi oznacza „miejsce wielu bacabas”, czyli owoców tutejszej palmy.

 • Jak się porozumieć?

  W Macapie podstawowym językiem jest portugalski, jednak z młodymi Brazylijczykami porozumiesz się po angielsku oraz francusku, gdyż języków tych naucza się w szkołach średnich.

Co warto zobaczyć w Macapie?

Macapá to miasto w północnej części Brazylii leżące nad Amazonką, tuż przy jej ujściu do Atlantyku. Połączone jest ono drogą lądową tylko z niektórymi miastami stanu, z innymi częściami Brazylii komunikacja możliwa jest tylko drogą powietrzną lub wodną. Dokładnie przez środek miasta przebiega równik, co sprawia, że panuje tu tropikalna pogoda.

Początki miasta sięgają 1738 rok, kiedy utworzono na tym terenie bazę portugalskiego oddziału wojskowego. Dwadzieścia lat później założono tu przysiółek São José de Macapá, a w 1854 roku osadę podniesiono do rangi miasta. Poznawanie Macapy warto rozpocząć od starej fortecy św. Józefa (Fortaleza de São Jose) wybudowanej w latach 1764–1782. Ważną atrakcją jest także pomnik Marco Zero, przypominający o tym, że miasto leży na równiku. Ciekawym miejscem jest także Centro de Pesquisas Museologicas Sacaca Museum, którego zwiedzenie pozwala lepiej zrozumieć realia życia w Amazonii. Można tam m.in. poznać technikę pozyskiwania manioku i pozbywania się z niego trujących substancji. Zaprezentowane są też różne sposoby budowania domów i szałasów. 

Kolejną atrakcją, której nie powinno się pomijać w Macapie, jest Museu do Desenvolvimento Sustentável, czyli muzeum na świeżym powietrzu poświęcone kulturze ludów zamieszkujących Amazonię. Co ciekawe, na terenie tej instytucji znajduje się apteka, w której kupić można w pełni naturalne produkty typowe dla tego regionu. Dostępne są różnego typu mydła oraz maści produkowane z występujących w Amazonii roślin, które doskonale działają na wiele przeróżnych dolegliwości. W miejscu tym można również spróbować amazońskich specjałów oraz skosztować lodów o egzotycznych smakach.

Co zatem najlepiej zjeść w Macapie? Ze względu na usytuowanie u ujścia Amazonki do Oceanu lokalna kuchnia obfituje w owoce morza. Warto wybrać się do restauracji Estaleiro, która oferuje je zawsze świeże i doskonale przyrządzone. Amazonas Peixaria to z kolei świetnie usytuowana restauracja z widokiem na Amazonkę, w której znaleźć można bardzo szeroki wybór najróżniejszych potraw, choć trzeba przygotować się na nieco wyższe ceny. Tańszą opcją jest lunch w lokalu Churrascaria Santa Rita serwującym churrasco, czyli grillowane mięso.

Popularne linie latające Macapa Alberto Alcolumbre