Menu

Wyloty - Loty z Teheran Imam Chomeini

Imam Chomeini

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: perski
  Strefa czasowa: UTC+4.5 (lato), UTC+3.5 (zima)
  Waluta: Rial irański (IRR)

 • Ubierz się

  Turystów w Teheranie obowiązują podobne zasady, jak mieszkańców. Kobiety muszą mieć zakryte całe ciało oraz włosy. Mężczyzn obowiązują długie spodnie. Sandały są dopuszczalne.

 • Komunikacja miejska

  Nie pomyl się – tukobiety nie podróżują z mężczyznami. Dwa pierwsze wagony w metrze zarezerwowano tylko dla kobiet. W autobusach są osobne wejścia.

 • Ulica Walisar

  Najlepszym punktem orientacyjnym w mieście jest ulica Walisar, która rozpoczyna się w centrum i biegnie aż 80 km na północ. Wzdłuż niej wybudowano wiele ważnych placów.

Co warto zobaczyć w Teheranie?

Stolica Iranu, dawna stolica Persji zachwyca architekturą i bogatymi zdobieniami dosłownie wszystkiego. To tu znajduje się największy na świecie różowy diament, któremu towarzyszy mnóstwo złotej, wysadzanej szlachetnymi  kamieniami biżuterii. Miasto, w którym obowiązkowo trzeba skosztować kebaba i nietypowych lodów.

Nie będziesz mógł powiedzieć, że byłeś w Teheranie, dopóki nie wejdziesz do Muzeum Klejnotów Koronnych, znajdującego się w podziemiach Banku Centralnego. Nawet, jeśli biżuteria nie robi na tobie zazwyczaj wrażenia, zapewniamy, że będziesz zdumiony. Pośród innych pięknych obiektów jeden dosłownie zapiera dech w piersiach – to największy na świecie różowy diament, ważący 36 g.

W Teheranie, podobnie jak w innych miastach w tej części świata, najważniejszym miejscem jest bazar. Tutejsze główne targowisko, w pobliżu Pałacu Golestan, to gigantyczny plac, na którym, jeden obok drugiego, znajduje się kilkanaście tysięcy sklepów i sklepików, w których znajdziesz dosłownie wszystko. Nie próbuj zapamiętać drogi powrotnej, lepiej zgub się w gąszczu sprzedawców i kupujących i chłoń atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Co warto zjeść w Teheranie? Przede wszystkie tradycyjne irańskie danie – kebab. Dostaniesz go niemal na każdym rogu – możesz wziąć go na wynos i zwiedzać dalej miasto. A na deser polecamy wyjątkowo orientalne lody – z szafranem.

Jeśli zastanawiasz się nad pamiątką lub prezentem dla bliskich z podróży do Teheranu, strzałem w dziesiątkę będzie dywan, choćby najmniejszy. Teren dawnej Persji słynie z ręcznie tkanych dywanów o niesamowitych wzorach i przyjemnej miękkości. Jeśli przerasta cię wybieranie dywanu spośród tysięcy wzorów, być może łatwiej będzie z ceramiką – ta wytwarzana w Teheranie jest niezwykle piękna. Rozglądaj się za małymi sklepikami z warsztatem na zapleczu. Tam znajdziesz prawdziwe dzieła sztuki. Szukasz smakowitej pamiątki? Na bazarze kup świeże pistacje.

Popularne linie latające Teheran Imam Chomeini