Menu

Wyloty - Loty z Caxias Do Sul Hugo Cantergiani

Hugo Cantergiani

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC-3 (lato), UTC-2 (zima)
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Włoskie miasto

  Caxias do Sul nazywane jest największym włoskim miastem w Brazylii. Na cześć imigrantów, którzy je założyli, w 1950 roku wybudowano tu pomnik upamiętniający pierwszych osadników.

 • Włoskie drzwi

  Kościół São Pelegrino jest czymś w rodzaju hołdu dla włoskich korzeni. Potężne drzwi wejściowe wyrzeźbione zostały w Italii, a wnętrze świątyni skrywa obrazy Aldo Locatelli, włoskiego malarza. 

 • Odpocznij w parku

  W Caxias do Sul nie brakuje zieleni. Jest tu kilka parków, w których można odpocząć i nieco ochłodzić się w cieplejsze dni. Najciekawszym jest największy z nich – Getúlio Vargas.

Co warto zobaczyć w Caxias do Sul?

Gmina na południu Brazylii w górskim regionie Serra Gauche, która wielokrotnie w swojej historii zmieniała nazwę. Założona została w 1890 roku, podobnie jak wiele innych brazylijskich miast, przez imigrantów. Największą grupę stanowili włoscy rolnicy. Nie byli oni jednak pierwszymi ludźmi na tym terenie. Rdzenni mieszkańcy chętnie wypasali tu bydło.

Nowi osadnicy trudnili się przede wszystkim uprawa winorośli – najpierw na własne potrzeby, a z czasem zaczęli sprzedawać wino w innych regionach. Uprawiali również pszenicę i kukurydzę. Szybki rozwój Caxias do Sul zawdzięcza kolei, która dotarła tu w 1910 roku. Do dzisiaj okolica słynie z doskonałych win.

Choć historia miasta jest dość krótka, nie brak tu architektury, która urzeka swoim pięknem. Spacerując po mieście, z łatwością dostrzeżesz kilka domów w stylu eklektycznym zbudowanych przez tutejsze najbogatsze rody, ciekawe budynki publiczne oraz neogotyckie kościoły. Przy odrobinie szczęścia na wsi znajdziesz jeszcze pojedyncze domy pierwszych włoskich imigrantów, prostych rolników i chłopów. Ich domy wykonane były z kamienia i drewna, podobnie jak kapliczki, które gdzieniegdzie się zachowały.

Co dwa lata, gdy wypada rok parzysty, w lutym odbywa się tu wielkie święto. Festa da Uva, czyli festiwal winogron, jest okazją do kultywowania włoskich tradycji i przypomnienia młodym mieszkańcom Caxias do Sul, gdzie są ich korzenie. Na jarmarkach skosztujesz doskonałych lokalnych win, serów i świeżych winogron. Ucztom towarzyszom zabawy oraz zwiedzanie zamku Lacave Castle, budowli z VI wieku, która dzisiaj służy jako wytwórnia win.

Tutejsza kuchnia oczywiście także czerpie wiele ze słonecznej Italii. Nie ma się co dziwić – pierwsi osadnicy Caxias do Sul gotowali to, co znali, korzystając z produktów dostępnych w Nowym Świecie. Polecamy skosztować pieczonego koguta, tutejszego risotto, a także fortaia – omleta z serem lub brazylijskim salami. 

Popularne linie latające Caxias Do Sul Hugo Cantergiani