Menu

Wyloty - Loty z Campo Grande

Campo Grande

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC-4 (lato), UTC-3 (zima)
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Na bagnach

  Nazwa rejonu przyrodniczego Pantanal pochodzi od portugalskiego słowa pântano, które oznacza mokradło, bagno.

 • Opalone miasto?

  Campo Grande znane jest jako cidade morena, czyli śniade miasto. Nazwa pochodzi od czerwonobrązowej gleby charakterystycznej dla tego regionu.

 • Leczy i odchudza

  Gabiroba to lokalny gatunek owocu o właściwościach leczniczych. Jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik, żelazo i witaminy C i E. Musisz go spróbować!

Co warto zobaczyć w Campo Grande?

Campo Grande jest stolicą brazylijskiego stanu Mato Grosso do Sul w środkowo-zachodnim rejonie kraju. Miasto charakteryzuje się specyficzną kulturą, stworzoną przez mieszkających tu obecnie przedstawicieli kilku grup etnicznych. Są wśród nich potomkowie rdzennych indiańskich ludów, Afro-Brazylijczycy i imigranci z Azji oraz z Europy. Największym skarbem tego rejonu jest cudowna, dzika przyroda.
 
W 1877 roku dwóch rolników założyło osadę, którą zaledwie po 22 latach, w 1899 władze podniosły do rangi miasta. Na początku XX wieku ośrodek pełnił rolę punktu orientacyjnego dla podróżnych zmierzających z São Paulo w kierunku północnego obszaru Mato Grosso. W XX wieku ośrodek zyskał na znaczeniu, stając się siedzibą brazylijskiej armii. Dzisiaj ludność miasta znajduje zatrudnienie głównie w handlu, usługach i agroturystyce. Na obszarach wokół Campo Grande uprawia się ryż, soję i maniok oraz hoduje się bydło.

Co warto tu zobaczyć? Z pewnością Parque das Nações Indígenas, gdzie dobrze odnajdą się zarówno amatorzy leniuchowania, jak i miłośnicy sportu. W parku znajdują się bowiem ścieżki dla pieszych, boisko sportowe, bieżnia lekkoatletyczna, pomniki, a także restauracje i kawiarnie. Jeśli chcesz poznać historię Campo Grande, koniecznie odwiedź José Antônio Pereira Museu, czyli dom, w którym mieszkali założyciele osady. Miłośnikom przyrody polecamy absolutnie unikatowy pod względem przyrodniczym podmokły teren tropikalny w dziewiczym rejonie Pantanal. Powitają cię tu kolorowe papugi, tukany, kolibry, małpy, jaguary czy kapibary. Będziesz mógł spróbować snorkelingu w Rio da Prata, zobaczyć bajecznie błękitne jezioro w jaskini Gruta do Lago Azul lub udać się na wycieczkę do uroczego parku pełnego wodospadów – a to zaledwie kilka z wielu dostępnych atrakcji Pantanal!

Lokalna kuchnia bazuje na drobiu, rybach słodkowodnych i warzywach. Koniecznie spróbuj frango com gabiroba, czyli kurczaka z dodatkiem lokalnego owocu. Popularny jest gulasz rybny z suma lub piranii. Ryby te są też czasem smażone na głębokim tłuszczu i przyrządzane z dodatkiem manioku. Gdzie zjeść? Polecamy restauracje Casa do Peixe oraz Gaucho Gastão.

 

Popularne linie latające Campo Grande