Menu

Wyloty - Loty z Zhengzhou Xinzheng

Xinzheng

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: mandaryński
  Strefa czasowa: UTC +8
  Waluta: Yuan (CNY)

 • Co jeść?

  Tutejszym przysmakiem jest cypinoinoid, gatunek karpia z Żółtej Rzeki. Moczony w słodkiej wodzie przez dwa lub trzy dni, aby usunąć zapach mułu. Ryba dzielona jest na trzy części, każdą przyrządza się inaczej.

 • Zhong Yue

  Góra, nazywana również Song Mountain, znajduje się ok. 80 km od Zhengzhou. Zaliczana jest do Pięciu Gór Chin. Roztacza się tu wspaniały krajobraz, pełen dolin, jaskiń, wodospadów i jezior.

 • Songyang Academy

  Historia tej uczelni sięga 484 roku, początkowo nazywano ją świątynią. Dyskutowano tu o buddyzmie, taoizmie i konfucjanizmie. W klasyczną akademię świątynię zamieniono w 1035 roku.

Co warto zobaczyć w Zhengzhou?

Miasto Zhengzhou leży w samym sercu Chińskiej Republiki Ludowej, w prowincji Henan, której jest stolicą. To właśnie tutaj znajduje się słynna świątynia Shaolin, kolebka chińskich sztuk walki, kojarzonych przede wszystkim z filmami Kung Fu. Od XVI do XI wieku p.n.e. miasto było stolica dynastii Shang. W tamtych czasach doskonale rozwinięte były już techniki wyrabiania naczyń z porcelany oraz chińska technika wytapiania brązu. Najstarszy znaleziony porcelanowy wyrób w Chinach pochodzi właśnie z terenu Zhengzhou.

Potężny kompleks, w którym znajduje się świątynia Shaolin, to miejsce,, gdzie można spędzić cały dzień podziwiając architekturę i poznając tutejsze tradycje. Historia świątyni prawdopodobnie sięga czasów Północnej Dynastii Wei, która panowała pomiędzy IV a VI wiekiem. W 2010 roku ten ważny dla buddyzmu obiekt został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie świątynnego kompleksu Shaolin znajdują się m.in. sala Niebiańskich Królów (Tianwangdian), sala Mahavira (Daxiongbaodian), Las Pagodowy, Jaskinia Dharmy i Centrum Szkolenia Sztuk Walki.

Sala Niebiańskich Królów strzeżona jest przez dwie figury przedstawiające buddyjskich pomocników wojowników. W samej sali zobaczymy postaci Czterech Niebiański Królów, których zadaniami są sterowanie ludzkimi zachowaniami, pomoc będącym w potrzebie oraz zsyłanie błogosławieństwa. Tuż za salą znajduje się kolejna, sala Mahavira. To tu znajduje się serce świątyni, tu odbywają się najważniejsze uroczystości oraz modlitwy. Zwróć uwagę na kamienne lwy oraz wgłębienia w posadzce. Mówi się, że te drugie są odciskami piet mnichów, którzy trenowali w tej sali.

Las Pagodowy to z kolei cmentarzysko, na którym pochowani są ważni buddyści. Kształt i rozmiar pagody uzależnione są od statusu zmarłego. Nieco dalej trafiamy do Jaskini Dharmy, w której miał on medytować przez 9 lat. Gdy osiągnął nieśmiertelność ducha, wyłożył filozofię Zen. Wnętrze wypełnione jest kamiennymi inskrypcjami. A jeśli chcesz spróbować swoich sił w sztukach walki, i ku temu nadarzy się okazja. Na końcu wyprawy znajduje się Centrum Szkolenia Wushu. 

Popularne linie latające Zhengzhou Xinzheng