Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Koniecznie spróbuj: tourte aux blettes (deser ze szwajcarskiego buraka), socca (naleśnik z mąki ciecierzycy, na oliwie z oliwek, z dodatkiem oregano, soli i pieprzu) oraz pissaladiere (foccacia z anchois, oliwkami i karmelizowanymi cebulkami).
W okolicznych winnicach Bellet hodowane są dwie odmiany winogron, które nie są dostępne nigdzie indziej na świecie: Braquet i Folle. Jeśli gustujesz w dobrych winach, musisz spróbować Bellet rose!
Absolutnie imponującą budowlą jest Sobór św. Mikołaja w Nicei. Został zbudowany w 1912 roku przez cara Mikołaja II. Zobaczyć w niej można historyczne i religijne obiekty o wielkiej wartości, które zostały przywiezione przez emigrantów z Rosji w czasach sowieckich.
Nicea to świetny punkt wypadowy, jeśli planujesz zwiedzić Lazurowe Wybrzeże. Miasto uznawane jest za serce francuskiej Riwiery, otoczone z jednej strony błękitnymi wodami Zatoki Aniołów, a z drugiej chronione przez pasmo górskie Prealp Nicejskich. Łagodny klimat i typowa śródziemnomorska pogoda, która panuje tu przez cały rok sprawia, że Nicea od razu podbija serca turystów.
Miasto, choć nieduże, pełne jest atrakcji turystycznych. Wśród nich znajdziemy słynną Promenadę Anglików - ciągnący się wzdłuż zatoki deptak znany jest z licznych rosnących tu palm i stylowych ogrodów. Dobrze znane jest przyjazne pieszym Stare Miasto, z barwnymi domami, wśród których ulokowały się liczne bary i restauracje. W pobliżu można zwiedzić górujący nad miastem zamek – do tej dawnej twierdzy można dotrzeć windą! Jest to doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta i zatoki.
Miłośnicy okolic wolnych od tłumów turystów powinni zajrzeć do dzielnicy Liberation du Port. Małe kawiarnie i restauracje oferują duży wybór lokalnych przysmaków w przystępnych cenach! Od wtorku do soboty czynne są lokalne targi, gdzie kupimy miejscowe owoce, warzywa, dżemy, konfitury i oliwę z oliwek – daj się porwać ich klimatowi i poczuj energię tych stron!
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Gdy w trakcie zwiedzania Marsylii będziesz mieć ochotę na małą przekąskę, rozejrzyj się za straganem, gdzie prażone są kasztany. Sprzedawane są w papierowych torebkach. Uwaga! Gorące.
Najstarsza dzielnica Marsylii do złudzenia przypomina małe, prowansalskie miasteczko. Wybierz się tu po najlepsze pamiątki - ręcznie robioną biżuterię czy pachnące ziołami sery.
Wpływając do portu nie sposób nie zauważyć ogromnego kościoła w paski. Katedra la Major powstała w XIX wieku. Elewacja zbudowana jest z florenckiego zielonego kamienia, onyksu oraz białego marmuru.
Portowe miasto założone przez Greków już ok. 600 roku p.n.e., przez wieki urosło do jednego z największych w kraju. Jako brama Francji, Marsylia gościła podróżnych przypływających na statkach z różnych stron świata. Tę wielokulturowość obserwujemy do dzisiaj – zarówno w codziennym życiu, jak i w zawiłej historii miasta.
Przyjaźń z Marsylią zacznij od wizyty w starym porcie, który dzisiaj pełni rolę przystani dla prywatnych jachtów. W pobliskich budynkach znajdują się wszystkie instytucje, jakich ówczesne miasto potrzebowało, by sprawnie funkcjonować. Przespaceruj się dzielnicą portową i spróbuj wczuć się w klimat dawnego, portowego miasta. A gdy się zmęczysz, możesz odpocząć w którejś z nadbrzeżnych knajpek z widokiem na przystań.
Na południe od starego portu, na wzniesieniu, zobaczysz bazylikę Notre Dame de la Garde. I choć od przystani droga mierzy niecałe dwa kilometry, zastanów się, czy na pewno chcesz pokonać ją pieszo. Oprócz odległości będziesz musiał pokonać także 120 metrów przewyższenia. A to w palącym słońcu nie lada wyprawa. Najlepiej podróżuj tak, jak mieszkańcy Marsylii - wypożycz skuter i poczuj wiatr we włosach.
Jaki był najskuteczniejszy sposób na obronę zamku? Zbudowanie go na wyspie. Potencjalnych najeźdźców widać było z daleka. Na takiej właśnie wyspie If powstał zamek, tuż przy wybrzeżu Marsylii. Co w nim niezwykłego? Twierdza z XVI wieku, której zadaniem było chronienie dostępu do portu, szybko stała się więzieniem, ponieważ ucieczka stąd była w zasadzie niemożliwa. Przetrzymywani byli tu hrabia Mirabeau oraz markiz de Sade. Aleksander Dumas umieścił w tym więzieniu także fikcyjnego bohatera - hrabiego Monte Christo.
Gdy zgłodniejesz, w portowej dzielnicy koniecznie skuś się na bouillabaisse, czyli zupę rybną. Jeśli lubisz takie smaki, spróbuj również innej – prowansalskiej zupy rybnej, która przed podaniem jest miksowana. Podaje się ją z bagietką, którą należy porwać na kawałki i wrzucić do talerza.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Paryż znany jest jako miasto świateł, ale ten przydomek nie ma to nic wspólnego z elektrycznością! Nazwa pochodzi od okresu Oświecenia, gdy Paryż był ważnym centrum edukacji, sztuki i filozofii.
Bilet wstępu do Luwru kosztuje 17,5 euro, jednakże istnieje szansa, by zwiedzić wszystkie stałe wystawy za darmo w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Co więcej, w każdy piątek od 18:00 do 21:45 wszystkie osoby poniżej 26. roku życia mogą zwiedzać muzeum za darmo.
…striptiz zaczął zdobywać swoją popularność w Paryżu już w 1894 roku? Wszystko zaczęło się przypadkiem: kobieta występująca na scenie odkryła, że na jej ubraniach siedzą pchły i w trakcie próby ich pozbycia się, zdjęła z siebie ubrania!
Paryż to miasto po brzegi wypełnione historią i jedno z tych miast, które nigdy się nie nudzą. Bo jak może znudzić się miasto, które trzeba byłoby zwiedzać co najmniej tydzień, by zobaczyć jedynie te najpopularniejsze miejsca: Wieżę Eiffla, Luwr, pałac w Wersalu, bazylikę Sacre-Coeur oraz katedrę Notre Dame! My polecamy udać się również do kilku ciekawych atrakcji, które można zobaczyć nie wydając ani jednego eurocenta! Oto one:
Park Buttes-Chaumont
Zlokalizowany przy Rue Botzaris jest jednym z najbardziej romantycznych parków w Paryżu. To tutaj można podziwiać niezliczone gatunki ptaków, wodospady, mosty, jaskinie oraz place zabaw. Widok na miasto z górującej nad parkiem świątyni Sybilli zapiera dech w piersiach!
La Promenade Plantée
Zlokalizowana na alei Daumesnil, w obszarze Gare de Lyon-Bercy, La Promenade to świetne miejsce na relaksującą przechadzkę. Promenada powstała w 1993 roku na dawnej estakadzie kolejowej i znana jest ze swojej zieleni - drzewa tworzą tu prawdziwą miejską oazę! Tworzy 4,5-kilometrowy szlak, wzdłuż którego położone są przeróżne galerie sztuki i wiele unikalnych architektonicznie budynków.
Arènes de Lutèce
Zlokalizowane przy Rue Monge w dzielnicy łacińskiej, areny przypominają o rzymskich korzeniach Paryża. Zbudowane zostały w 1 wieku naszej ery i stanowią najprawdopodobniej najdłuższy rzymski amfiteatr na świecie. Dziś nadal tętnią życiem, jednak starożytnych gladiatorów zastąpili gracze pétanque.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
W słynnej szkole sommelierów, tj. Ecole du Vin, nawet amatorzy winiarstwa mogą wziąć udział w kilkugodzinnym lub weekendowym kursie. Ceny są przystępne dla turystów.
W nadmorskiej miejscowości Arcachon znajduje się największa w Europie ruchoma wydma Dune du Pyla oraz laguna, która jest naturalnym środowiskiem dzikich ostryg.
Na przełomie maja i czerwca na brzegach Gardonny odbywają się dwa huczne festiwale Bordeaux Fête le Fleuve (święto rzeki) oraz Bordeaux Fête le Vin (święto wina).
Położne na południowym zachodzie Francji Bordeaux jest stolicą regionu Akwitania. Doskonale czas spędzą tutaj nie tylko wielbiciele barokowej architektury i zapierających dech w piersiach krajobrazów wybrzeża Atlantyku, ale przede wszystkim smakosze. Można tutaj bowiem skosztować najlepszych win świata oraz doskonałej lokalnej kuchni.
Akwitania jest jednym z najstarszych regionów świata, w których nieprzerwanie produkuje się wino. Ślady pierwszych winnic pochodzą z I w. n.e. Obecnie w około 10 tysiącach château wytwarza się tu niemal 800 milionów butelek tego trunku rocznie! Będąc w Bordeaux, koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę nie tylko do muzeum wina La Cité du Vin, ale także na oprowadzanie i degustację do okolicznych winnic. Tego typu atrakcje organizują wszystkie agencje turystyczne w mieście.
Równie klimatyczne i ciekawe jest samo miasto, które zachwyca architekturą. Wśród wartych obejrzenia budynków wymienić trzeba średniowieczny kościół St-Seurin, kościół Ste-Eulalie, kościół St-Michel czy gotycką katedrę St-Andre z XV-wieczną dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę miasta. Sporą atrakcją są także eleganckie uliczki Starego Miasta z najlepszymi restauracjami oraz butikami, a także mosty (np. Pont de Pierre, Pont d’Aquitaine) rozpostarte nad wodami Garonny. W mieście znajdują się również cenione muzea, np. Musée des Beaux-Arts z cennymi zbiorami malarstwa czy Musée d’Aquitaine z wystawami dotyczącymi historii regionu.
Co warto tu zjeść? Z pewnością dania na bazie ryb i owoców morza, np. brandade (puree z dorsza), sole à la dieppoise (sola i owoce morza w winie) oraz moules à la marinière (małże w białym winie z czosnkiem i natką pietruszki). Z dań mięsnych polecamy agneau de Pouillac (jagnięcina), a także znane na całym świecie paszteciki z gęsich wątróbek (foie gras). Do obiadu oczywiście doskonałe lokalne wino, a po posiłku winiak armagnac. Gdzie zjeść? Lokalną kuchnię serwują m.in. Le Pressoir D'Argent, La Brasserie Bordelaise i La Tupina.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
W październiku i listopadzie przy Boulevard de la Croix-Rousse można kupić świeżo prażone kasztany jadalne sprzedawane jak dawniej – zapakowane w tutki zrobione z gazety.
Tylko najlepsze lyońskie lokale otrzymują tytuł „Authentique bouchon lyonnais”. Jak rozpoznać takie miejsce? Sprawdź w Internecie aktualną listę lub przed wejściem wypatruj metalowego znaku z napisem.
Parc de la Tête d’Or to największy park miejski we Francji. Na powierzchni 100 hektarów znajdziesz tu m.in. ogród botaniczny, zoo, jezioro z łódkami czy nawet karuzele.
Lyon to jedno z największych współczesnych miast Francji. Oprócz nowoczesnych budowli w dzielnicy Confluence znajdziesz tu jednak pozostałości świadczące o jego antycznej i nowożytnej historii. Czym jeszcze może Cię zachwycić?
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 43 r. p.n.e., gdy na jednym ze wzgórz starożytni Rzymianie założyli gród Lugdunum. W krótkim czasie miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków Galii. Przez wieki przechodziło z rąk do rąk, by w XIV wieku trafić pod zarząd Francuzów. Współczesny Lyon to wielkie miasto przemysłowe, w którym doskonale rozwija się branża włókiennicza. Jeżeli spodziewasz się jednak typowo industrialnych widoków, będziesz zawiedziony. Zieleń licznych parków, bogato zdobione fasady zabytkowych budynków oraz piękne ukształtowanie terenu sprawią, że zachwycisz się tym miejscem.
Must see w Lyonie to zbudowana na wzgórzu bazylika Najświętszej Maryi Panny (La basilique de Notre-Dame de Fourvière) z XIX wieku. Ciekawy jest nie tylko budynek, ale widok roztaczający się z tego miejsca na miasto. Koniecznie zabierz aparat! Swoje kroki skieruj na zachodni brzeg Saony, gdzie znajdziesz pozostałości antycznych budowli takich jak amfiteatr czy akwedukt oraz do wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zabytkowej dzielnicy Vieux Lyon, w której dominują budowle gotyckie i renesansowe. Jeżeli wolisz nowoczesną architekturę, na pewno spodoba ci się Le Orange Cube, czyli budynek projektu pracowni Jakob + MacFarlane przypominający kostkę dziurawego sera żółtego. Znajdziesz go przy Quai Rambaud.
Gdzie zjeść w Lyonie? Najlepiej w tradycyjnych restauracjach nazywanych bouchons, które istnieją w mieście od końca XIX wieku. W takich lokalach możesz spodziewać się tradycyjnych dań z tego regionu – smacznych, niewyszukanych, opartych na łatwo dostępnych składnikach i tanich. Co zamówić? Sałatkę lyońską (salade lyonnaise) z bekonem, grzankami i jajkiem, saucisson chaud, czyli gotowaną kiełbasę z ziemniakami, quenelle de brochet, tj. pieróg z nadzieniem ze szczupaka i sosem krewetkowym (Nantua), a także gratin dauphinois – zapiekankę z ziemniaków i śmietany.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Wieża Katedry Notre Dame przez ponad czterysta lat była najwyższą budowlą Europy. Pokonała ją dopiero, wzniesiona w 1889 roku z okazji wystawy światowej, francuska Wieża Eiffla.
Strasburg najlepiej jest zwiedzać jesienią. Pogoda w tym okresie jest wyjątkowo przyjemna, turystów jest mniej, a Alzacja aż prosi o wybranie się w podróż, najlepiej szlakiem jej znakomitych win.
Dwa razy w tygodniu, w środę i sobotę w Strasburgu odbywa się pchli targ. Chcąc poczuć atmosferę dawnej Alzacji i być może skusić się na oryginalną pamiątkę, koniecznie się tam wybierz.
Strasburg – miasto w północno-wschodniej części Francji, przy granicy z Niemcami, stolica Alzacji. Swoje siedziby mają tu najważniejsze organy unijne. Serce Europy, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, choć z pewnością warto spojrzeć na nie z mniej popularnej, innej niż ta polityczna, perspektywy.
Dzieje miasta sięgają zamierzchłych, starożytnych czasów, a jego historia bywała bardzo burzliwa, ponieważ zawsze stanowiło istotny punkt na mapie świata. Dzięki temu jednak dziś możesz podziwiać w nim przepiękną architekturę. Sercem Strasburga jest wyspa – Grand Ile, na środku której piętrzy się wieża ogromnej katedry (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg), wysoka na sto czterdzieści dwa metry. Jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a trwała jeszcze przez kolejnych kilka stuleci. Ta i inne budowle przyczyniły się do tego, że w latach osiemdziesiątych stara część miasta została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Strasburg jest wyborem idealnym dla Ciebie, jeśli jesteś amatorem doskonałej kuchni. Uznawany jest za gastronomiczną stolicę Alzacji, słynącej ze swoich fantastycznych dań, co chyba mówi samo za siebie – wybierając się tu, przygotuj się na prawdziwą ucztę. Wśród ogromnej liczby znakomitych potraw, wymienić można na przykład baeckeoffe, czyli danie składające się z trzech rodzajów mięsa, najczęściej wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny, marynowanych w winie, a podawanych z ziemniakami i warzywami. Znajdziesz tu także wiele dań opartych na kapuście kiszonej, na przykład choucroute aux poissons, czyli kapusty z różnymi rodzajami ryb, gotowanej w (a jakże!) białym winie. Być może nie brzmi to najlepiej, ale musisz uwierzyć – smakuje bezbłędnie.
Miasto świetnie jest podziwiać z perspektywy wody, kanałów tutaj nie brakuje. Bardzo często organizowane są wycieczki tramwajami wodnymi, w których wygodnie siedząc, będziesz mógł podziwiać strasburskie zabudowania. Szczególnie pięknie prezentuje się dzielnica Petite France, której tradycyjne, ozdobione tysiącami kwiatów domy w otoczeniu wierzb płaczących naprawdę robią wrażenie.
Język urzędowy: francuski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
20 km na południe od Figari, na wybrzeżu, znajduje się forteca, którą można zwiedzać. Przespaceruj się starymi uliczkami w stronę malowniczej latarni morskiej.
Starówka i maleńki port urzekają każdego, kto tu zajrzy. Tutejsze restauracje serwują doskonałe obiady i kolacje przygotowywane wyłącznie z lokalnych produktów.
W pobliżu Figari znajduje się kilka malowniczych publicznych plaż. Na wschodzie chętnie odwiedzane przez turystów Santa Giulia i Palombaggia, na południu spokojniejsze zatoczki.
Niewielkie miasteczko na południowym wybrzeżu francuskiej Korsyki. Składa się z małych osiedli domów rozproszonych po całym terenie gminy. Żyje tu ok. 1,5 tys. mieszkańców. Życie miasteczka koncentruje się wokół ulicy Tivarello, gdzie znajdują się ratusz, kościół, winnica, apteka i kilka sklepów oraz barów i restauracji. Spokojna, francuska wioska położona w malowniczym otoczeniu gór i morza przyciąga turystów szukających wyciszenia i wspaniałych widoków.
Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą już z ok. 3000 lat p.n.e. Miasteczko rozwinęło się w starożytności, głównie dzięki budowie dróg, co znacznie ułatwiło transport z winnic do portu. Jednak postęp cywilizacyjny okazał się zgubą dla Figari. Wypłycanie rzek i zamulanie portów sprawiły, że już u schyłku starożytności Figari stało się ponownie odcięte od handlu drogą morską.
Spacerując po miasteczku podziwiać możesz urokliwą architekturę - francuskie domy z kamienia. Najstarszy zabytek w gminie to romańska kapliczka poświęcona San Quilico. Pokrytą łupkowym dachem kaplicę wybudowano w XII wieku. Jest maleńka - mierzy zaledwie 7,5 m długości oraz 3 m szerokości. Składa się z jednej nazwy i absydy.
Skoro interesujesz się Figari, na pewno jesteś również miłośnikiem wina. Nie zawiedziesz się. Tutejsza winnica jest jedną z najstarszych na wyspie. Produkowane tu wina cieszą się dużym powodzeniem. Jeśli szukasz prezentu dla bliskich lub pamiątki z tego uroczego zakątka świata, polecamy butelkę Clos de Sarcone, Domaine de Tanella czy The Clos Canarelli.
Jeśli dopiero planujesz wyjazd, koniecznie zajrzyj tu w sierpniu. Na całej wyspie, również w Figari, organizowany jest festiwal wsi, podczas którego skosztujesz tradycyjnych wyrobów z Korsyki i będziesz bawić się z miejscowymi. 10 sierpnia, w dzień Świętego Wawrzyńca, zajrzyj do Naseu, gdzie pasterze wyprowadzali zwierzęta. Z wyżyny położonej ok. 600 m n.p.m. roztacza się wspaniały widok na góry i morze.