Menu

Samsun loty - Tanie loty do Samsun

Pokaż filtry

Samsun

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Amazonki

  Legendarne początki miasta wiążą się z plemieniem wojowniczych Amazonek. Słynęły one z waleczności i opanowania sztuki wojennej. Jak głosi legenda, aby lepiej strzelać z łuku, usuwały sobie jedną pierś.

 • Trochę historii

  Najstarsze ślady osadnictwa w tym rejonie pochodzą z okresu paleolitu. Odkryto je w jaskiniach w oddalonym o 15 km na wschód od Samsun miasteczku Tekkeköy. Możesz dostać się tam autobusem, taksówką lub samochodem.

 • Tureckie fiordy?

  Około dwóch godzin drogi z Sansum znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy, czyli Sahinkaya kanyonu. Skały wynurzające się wprost z wód Czerwonej Rzeki przywodzą na myśl Norwegię. Warto oglądać je z pokładu jednego z wielu statków rejsowych.

Co warto zobaczyć w Samsun?

Samsun może poszczycić się nie tylko urzekającymi, nadmorskimi widokami, ale także niezwykle serdecznymi oraz gościnnymi mieszańcami i jednymi z najlepszych dań regionalnych w Turcji. Co warto tutaj zobaczyć i zjeść?

Miasto, którego współczesna nazwa pochodzi od słowa Amisos, którym miejsce to określali starożytni Grecy, jest obecnie jednym z największych tureckich portów na wybrzeżu Morza Czarnego. Morze jest tutaj nie tylko elementem krajobrazu – jego bliskość sprawia, że klimat jest ciepły i wilgotny, a region może pochwalić się znaną w całej Turcji kuchnią bogatą w poławiane tutaj ryby, m.in. sardele. Nie sposób nie wspomnieć również o szerokich, piaszczystych plażach, które latem wypełnione są łaknącymi słońca i ciepła turystami. Jest tu tak pięknie i spokojnie, że niektórzy nawet uważają, że w Samsun znajdowała się niegdyś biblijna arka Noego.

Chociaż miasto posiada bogatą historię, i zarządzane było na przestrzeni wieków przez różne grupy etniczne, np. Greków, Rzymian, do czasów współczesnych zachowało się niewiele zabytków. Wśród nich na uwagę zasługują: pochodzący z XIII wieku meczet Pazar, upamiętniające początek tureckiej wojny o niepodległość pomnik i muzeum Atatürka oraz wybudowany na wzór skoczni narciarskiej Sarayi Kultur, w którym odbywają się liczne koncerty. Jeżeli interesujesz się starożytną historią, wybierz się do Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdziesz m.in. rzymskie mozaiki, antyczne czaszki czy złotą biżuterię z czasów Królestwa Pontu.

Najlepszą panoramę zarówno na miasto, jak i na morze zobaczysz ze szczytu wzgórza Amisos (Aisos Tepesti). Dostaniesz się tam pieszo z centrum miasta bądź kolejką linową ze stacji z Batipark przy ulicy Baruthane Mahallesi. Co ciekawe, na górze oprócz tarasu widokowego i restauracji w sam raz na romantyczną kolację, jest również oddział muzeum archeologicznego.

Tureckie wybrzeże Morza Czarnego sławne jest ze swojej przepysznej i zdrowej kuchni. Samsun to doskonałe miejsce do skosztowania regionalnych przysmaków takich jak pide, czyli przygotowywana w piecu opalanym drewnem pizza w kształcie statku z jajkiem sadzonym na nadzieniu, czy hamsi pilay – ryżowy pilaw zmieszany z orzechami i ziołami podawany z serdelami (hamsi). Warto również skosztować dania kuymak, tj. founde z sera tal peynir zmieszanego z masłem i kukurydzą z dodatkiem świeżego, chrupiącego pieczywa. O dania te pytaj m.in. w restauracji Pamuk Kardesler przy 100 Yil Bulvari, Venn Restaurant przy Cumhuriyet Mahallesi Adnan Menderes Bulvari, a także w Samsun Pidecisi przy Karadeniz Mah. Aziziye Cad, gdzie serwują najlepsze pide. Podczas zakupów pamiętaj, że region ten słynie również ze znakomitych herbat i szafranu.

Przydatne informacje o lotniskach w Samsun

Popularne linie latające do Samsun

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Samsun

Znajdź nocleg w Samsun