Menu

Sao Luis loty - Tanie loty do Sao Luis

Pokaż filtry

Sao Luis

  • Informacje ogólne

    Język urzędowy: portugalski
    Strefa czasowa: UTC -3
    Waluta: Real brazylijski (BRL)

  • Miasto poetów

    Miejscowość nazywana jest wyspą miłości oraz brazylijskimi Atenami, ponieważ pochodzi stąd wielu poetów i pisarzy (m.in. Aluísio de Azevedo, Gonçalves Dias i Graça Aranha).

  • W rytmie bębnów

    Charakterystyczny dla miasta jest afro-brazylijski taniec tambor de crioula, w którym  kobiety ubrane w kolorowe stroje tańczą i śpiewają do rymu bębnów.

  • Na folkowo

    Bumba-meu-boi to popularna impreza folklorystyczna. Na ulicach odgrywane są wtedy przedstawienia, będące połączeniem pantomimy, tańca, śpiewu i pokazów cyrkowych.

Co warto zobaczyć w Sao Luis?

São Luís jest stolicą i największym miastem brazylijskiego stanu Maranhão. Położone jest na wyspie Ilha de São Luís w Zatoce św. Marka. Turystów przyciąga przede wszystkim doskonale zachowaną architekturą kolonialną, arcyciekawą kulturą oraz regionalną kuchnią obfitującą w oryginalne specjały.

Pierwotnie na terenach dzisiejszego miasta mieszkała ludność plemienia Tupinambá. W 1612 roku Francuzi przejęli ten rejon i uczynili go stolicą nowej kolonii o nazwie Equinoctial France. Zbudowali fort Saint-Louis de Maragnan, który już w 1615 roku został zdobyty przez Portugalczyków. W 1641 roku tereny znalazły się z kolei pod panowaniem Holendrów, lecz po kilku latach Portugalia odzyskała nad nimi władzę. W mieście rozwinęły się dwa ważne porty morskie. São Luís szczyci się największym i najlepiej zachowanym dziedzictwem portugalskiej architektury kolonialnej. Znakiem szczególnym miasta są ceramiczne płytki, którymi pokryto większość budynków w centrum (podobnie jak w Lizbonie). Z tego powodu São Luís jest znane jako miasto kafelków. W 1997 roku historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie rozpocznij od spaceru piękną ulicą Dom Pedro II. Znajdziesz przy niej m.in. Pałac Lwów (Palácio dos Leões), który dziś jest siedzibą władz stanowych. Warto zwrócić również uwagę na Tribunal de Justiça, Palácio La Ravardiere oraz Forte de São Luís, skąd rozpościera się cudowny widok na Zatokę św. Marka. Miłośnicy sztuki w mieście znajdą kilka muzeów, np. Museu de Artes Visuais (muzeum sztuk wizualnych) czy Museu Historico e Artistico do Maranhao (muzeum historyczno-artystyczne). Jeśli chcesz odpocząć, polecamy plaże Praia do Calhau  i Praia do Aracagi oraz aquapark Valparaíso.

Kuchnia regionu zachwyca oryginalnością. Koniecznie spróbuj tradycyjnego gulaszu z owoców morza (caldeirada maranhense) czy ryżu z krewetkami, sezamem raz cebulą (arroz de cuxá). Nie zapomnij kupić puszki Guarana Jesus, czyli super słodkiego, różowego napoju o smaku gumy do żucia. Tradycyjnych dań skosztujesz w barach i restauracjach  rozrzuconych po całym mieście. My polecamy zwłaszcza lokale: Senac oraz Armazém do Chef.

 

Przydatne informacje o lotniskach w Sao Luis

Popularne linie latające do Sao Luis

Tablica lotów: Sao Luis

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Sao Luis

Znajdź nocleg w Sao Luis