Menu

Surgut loty - Tanie loty do Surgutu

Pokaż filtry

Surgut

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +5
  Waluta: Rubel rosyjski (RUB)

 • W cieniu historii

  Jednym głównym miejsc spotkań w Surgucie jest ustawiony w centrum miasta Pomnik Założycieli Miasta. Nocą jest pięknie oświetlony i robi niesamowite wrażenie.

 • Zimno ciepło

  W Surgucie panuje klimat subarktyczny kontynentalny, co oznacza, że zimy są tu długi i ekstremalnie zimne, a lata krótkie i stosunkowo ciepłe. Deszcz pada od maja do października.

 • Zielona oaza

  Chwilę spokoju w betonowym mieście można znaleźć w parku Saima. To spokojne i romantyczne miejsce, które na spotkania wybierają miejscowi. 

Co warto zobaczyć w Surgucie?

Surgut jest ważnym portem rzecznym zachodniej Syberii leżącym na prawym brzegu Obu, a zarazem najludniejszym miastem Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego. Chociaż miejscowość związana jest głównie z przemysłem paliwowym, nie brakuje tu atrakcji, które mogą zaciekawić przyjezdnych.

Surgut jest jednym z najstarszych ośrodków osadnictwa rosyjskiego w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym. Założony został jako centrum kolonizacji syberyjskiej pod koniec XVI wieku z rozkazu cara Fiodora I. Przez kolejne wieki miejscowość nie miała wielkiego znaczenia ekonomicznego i strategicznego. Sytuacja uległa zmianie pod koniec lat 50. XX wieku, kiedy w regionie tym odkryto złoża gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Wtedy nastąpił szybki rozwój miejscowości, która w 1965 roku zyskała prawa miejskie. Przemysł paliwowy do dziś jest główną gałęzią lokalnej gospodarki.

Co warto tu zobaczyć? Atrakcji, które mogłyby zachwycić, jest tutaj niewiele. Z pewnością warto jednak udać się do Muzeum Historycznego i Centrum Kultury Surgut zlokalizowanego z zabytkowym, drewnianym budynku w starej części miasta. Duże wrażenie robią również postsowieckie pomniki rozlokowane w całym mieście, m.in. memoriał chwały ze stale płonącym zniczem, a także pomniki ognia gazowego czy pierwszych członków Komsomołu Surgut. Niedaleko lotniska stoi również pomnik pilotów Syberii - Mi-6 UTair. Ciekawostką jest też największym na świecie mostem wantowym na rzece Ob. Aby odpocząć od zgiełku miasta, można udać się do oddalonego o 20 km od centrum stanowiska archeologicznego Barsov Gora.

Co zjeść w Surgucie? Oryginalna kuchnia syberyjska to połączenie mięsa, dziczyzny, ryb i owoców tajgi, np. jagód, orzechów, grzybów. Wśród specjałów typowych dla Zachodniej Syberii wymienić trzeba szorskie pierogi z nadzieniem z orzechów cedrowych i mięsa mielonego. Bardzo popularne są tu także pielmieni, czyli niewielkie pierogi z mięsem  oraz ryby z okolicznych rzek i jezior, np. jesiotr, syberyjski łosoś biały (nelma), sielawa (muksun) i morski omul. Must try jest także stroganina, czyli cienkie plasterki świeżo mrożonych ryb doprawione solą i pieprzem tradycyjnie podawane z wódką. Gdzie zjeść? Polecamy restauracje: Klyukva, Mishka Bar oraz Kroshka-Kartoshka.

Przydatne informacje o lotniskach w Surgucie

Popularne linie latające do Surgutu

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Surgucie

Znajdź nocleg w Surgucie