Menu

Lanseria loty - Tanie loty do Lanseria

Lanseria

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: afrikaans, angielski
  Strefa czasowa: UTC +2
  Waluta: Rand (ZAR)

 • Afrykańska noc

  Marzy ci się afrykańska przygoda? Zarezerwuj nocleg w Wiosce Kulturalnej w Lanserii i spędzić noc w tradycyjnej chacie wyposażonej w udogodnienia współczesnego świata.

 • Złoty region

  Nazwa bogatej w złoto prowincji Gauteng oznacza w języku sotho „miejsce złota”. To lokalne określenie pochodzi natomiast od holenderskiego słowo złoto, czyli „goud”.

 • Spalone mięso

  Oprócz braais mieszkańcy zajadają się także bardzo mocno przypieczonym shisa nyama, którego nazwa z języka zulu tłumaczona jest jako „spal mięso”.

Co warto zobaczyć w Lanserii?

Lanseria to międzynarodowy port lotniczy znajdujący się ok. 30 km na północ od Johannesburga – największego miasta Południowej Afryki. Choć bogata prowincja Gauteng to nowoczesny i silnie zurbanizowany region, Lanseria jest świetną bazą wypadową, by urządzić safari i poznać prawdziwie afrykańską przyrodę.

W XIX wieku Holendrzy odkryli w południowej części Afryki złoto, co przyczyniło się do silnej ekspansji i dynamicznego rozwoju tych terenów. Region w krótkim czasie stał się największym producentem złota na świecie. Wraz z rozwojem prowincji pojawiła się także potrzeba lepszej komunikacji i infrastruktury. W 1972 r. przystąpiono więc do budowy lotniska w Lanserii zlokalizowanego wśród pól uprawnych i naturalnego krajobrazu Afryki Południowej.

Co warto tu zobaczyć? Z pewnością tereny na północ od Johannesburga, gdzie znajduje się m.in. ogród botaniczny im. Waltera Sisulu z ponad 220 gatunkami ptaków. Must see jest także Kołyska Ludzkości, tj. Cradle of Humankind, czyli ogromny kompleks jaskiń wapiennych, gdzie znaleziono pierwsze ślady istot człekokształtnych. Interesująca jest również Wioska Kulturalna w Lanserii, czyli miejsce, gdzie zetkniemy się z kulturą i tradycją ludów zamieszkujących prowincję Gauteng. Warto wybrać się także do imponującego zoo w Johannesburgu lub na safari do zlokalizowanych kilkanaście kilometrów od Lanserii rezerwatu przyrody w Broederstroom czy rezerwatu nosorożców.

Jakie smaki są typowe dla Lanserii? Lokalna kuchnia to połączenie tradycyjnych potraw południowoafrykańskich z kuchnią holenderską, francuską czy indyjską. Na przekąskę najlepiej wybrać biltong, czyli cienkie plasterki suszonego mięsa wołowego lub dziczyzny przyprawiane octem, solą i przyprawami. Na danie główne można wybrać boerewors, czyli smażoną kiełbasę z wołowiny z przyprawami lub braais – czyli grillowane mięso. Dodatkiem do mięs są chakalaka lub pap. Pierwsze to danie z cebuli, pomidorów, papryki, marchwi, fasoli i przypraw, często podawane na zimno, a drugie to biała kukurydza. Typową potrawą dla regionu jest grillowane mięso. Gdzie zjeść? Polecamy m.in. Bellgables Country Restaurant, The Fat Olive oraz Maggies Farm.

Przydatne informacje o lotniskach w Lanseria

Popularne linie latające do Lanseria

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Lanseria

Znajdź nocleg w Lanseria