Menu

Basra loty - Tanie loty do Basry

Pokaż filtry

Basra

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: arabski, kurdyjski
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Dinar iracki (IQD)

 • Klub piłkarski z południa

  Al-Mina'a to iracki klub piłkarski z siedzibą w Basrze i zarazem pierwszy klub spoza Bagdadu, który wygrał iracką Premier League. 

 • Basra stolicą sportu

  W mieście znajduje się Basra Sports City – kompleks sportowy, w skład którego wchodzi Stadion Międzynarodowy otwarty w 2013 r., który pomieści 65 tys. widzów. 

 • Bashar ibn Burd

  To niewidomy poeta z Basry, ur. w 714 r., uważany za jednego z pionierów arabskiej poezji. W swej twórczości podejmował tematykę bliską prostemu człowiekowi, za co był krytykowany przez ówczesnych pisarzy.

Co warto zobaczyć w Basrze?

Basra to miasto portowe w południowej części Iraku i jednocześnie stolica regionu Basra, który jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów turystycznych i biznesowych kraju. Przez miejscowość przepływa rzeka Shatt Al-Aarab. Spacerując wzdłuż jej brzegu można oglądać tętniące życiem przystanie.

W centralnej części miasta znajduje się Wyspa Sindbada. Według źródeł literackich, w Basrze rozpoczyna swą przygodę Sindbad Żeglarz – jeden z bohaterów „Księgi Tysiąca i jednej nocy”. Ważnym punktem orientacyjnym miejscowości jest meczet Maqam, który liczy ok. 300 lat. Znajdziemy tu także kilka zabytkowych kościołów chrześcijańskich, pomnik poety Badr Shakir Syaba, Basrah Museum, a także położony tuż nad rzeką ogród zoologiczny Animals Shatt al-Arab Garden. Ponadto w mieście działa kilka nowoczesnych centrów handlowych, w tym najpopularniejsze - Basra Times Square. Nie będą rozczarowani również ci, którzy uwielbiają spędzać czas na tradycyjnych arabskich bazarach. Na szczególną uwagę zasługuje Indian Market (Amogaiz) oraz Hanna-Sheikh Bazaar.

Co więcej, w Basrze znajdziemy kilka parków miejskich i placów zabaw, takich jak Al-Khorah Park czy Al-Andalus Park Family, gdzie można wypocząć na świeżym powietrzu. Rosnące tu i ówdzie palmy osłonią nas przed lejącym się z nieba żarem.

Ciekawym pomysłem na rodzinne popołudnie jest wizyta w parku rozrywki Coast City Games, zlokalizowanym tuż nad rzeką. Wieczorem warto wybrać się na przechadzkę ulicą Corniche al-Basra, albo wypocząć na plaży przy Hassan River Coast.

Kuchnia regionu Basra to przede wszystkim tradycyjne arabskie potrawy, charakterystyczne dla krajów Zatoki Perskiej. Znajdziemy tu dania przygotowywane z baraniny, ryb i owoców morza. Popularnym składnikiem wielu lokalnych przysmaków  są bakłażany oraz daktyle. Wśród przypraw króluje mięta, czosnek, szafran i tymianek. Wyśmienite specjały tutejszej kuchni serwuje m.in. restauracja Palace Nobles oraz Hamdan. Na rodzinny obiad możemy pójść do przytulnej restauracji Al Azaim. Na kawę warto wpaść do Coffe Shop Tsar, a aromatyczne dania ze świeżych owoców morza dostaniemy m.in. w Garden City Restaurant. 

Przydatne informacje o lotniskach w Basrze

Popularne linie latające do Basry

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Basrze

Znajdź nocleg w Basrze