Menu

Baia Mare loty - Tanie loty do Baia Mare

Pokaż filtry

Baia Mare

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Katastrofa ekologiczna

  W 2000 roku na terenie zakładu przetwórstwa złota doszło do pęknięcia zapory, na skutek czego 70 ton toksycznych cyjanków i ścieków o dużej zawartości metalu wpadło do rzeki Cisy. 

 • Muzeum Etnografii i Sztuki Ludowej

  To ogromny skansen, na terenie którego znajdziemy aż 11 tys. eksponatów zebranych w 50 zabytkowych chatach.  Muzeum pokazuje, jak wyglądało wiejskie życie w tym regionie na przestrzeni wieków. 

 • Chłodno i deszczowo

  W Baia Mare panuje chłodniejszy klimat niż w pozostałej części Rumunii, notuje się też więcej opadów z powodu położenia między dwoma masywami górskimi i wynoszą około 1000 mm na rok. 

Co warto zobaczyć w Baia Mare?

Największe miasto w północnej Rumunii położone u podnóża gór  Gutâi i Igniş. Jest zamieszkiwane przez około 150 tys. mieszkańców. Choć na pierwszy rzut oka nie zachwyca, zdominowane przez socjalistyczną architekturę blokowisk, zyskuje dopiero przy lepszym poznaniu. Zwłaszcza, kiedy przebijemy się już do serca starego miasta, z odrestaurowanym Piaţa Libertăţii, zabytkowym placem otoczonym kolorowymi kamienicami z XVI i XVII wieku, w których nie brakuje lokalnych restauracji i tętniących życiem barów.

Znajdziemy tutaj wiele wpływów węgierskich, bowiem Baia Mare Od połowy XV wieku, przez większośc swojej historii należało właśnie do Węgier. Do dzisiaj Węgrzy stanowią tu sporą mniejszość narodową, którą szacuje się na około 17 proc mieszkańców miasta.

Baia Mare nie posiada zbyt wielu zabytków, najważniejsze to m.in. drewniany kościół Surdesti, klasztor Barsana, drewniany kościół Ieud czy twierdza Soroca. Oprócz tego z miasta prowadzi wiele szlaków w okoliczne góry,z  których rozpościerają się wspaniałe krajobrazy. Najbardziej znane trasy wiodą na góry Igniş (1307 m), Mogoşa (1246 m), Gutâi (1443 m), Creasta Cocosului (1450 m). Z Baia Mare touroperatorzy organizują również wycieczki na pobliską Ukrainę, Węgry oraz objazdówki po Rumunii i do odległego o ponad 500 km Bukaresztu.

W mieście warto również skosztować lokalnych specjałów, tutejsza kuchnia jest o tyle wyjątkowa, że składają się na nią zarówno wpływy rumuńskie jak i węgierskie. Ale w mieście znajdziemy również restauracje serwujące dania kuchni włoskiej czy francuskiej. Najbardziej znane restauracje z lokalną kuchnią to m.in. Butoiașu' cu Bere, gdzie przy akompaniamencie cygańskich muzyków, we wnętrzach z dominującym drewnem i kamieniem  skosztujemy lokalnych mięs za 30 - 60lei za dwie osoby.

W Baia Mare najlepiej przenocować w jednym z kilkudziesięciu hoteli i hosteli w różnym standardzie i cenie. Ofertę uzupełniają prywatne apartamenty do wynajęcia.

Przydatne informacje o lotniskach w Baia Mare

Popularne linie latające do Baia Mare

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Baia Mare

Znajdź nocleg w Baia Mare