Menu

Aleksandropolis loty - Tanie loty do Aleksandropolis

Pokaż filtry

Aleksandropolis

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: grecki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Obserwuj naturę

  Must see jest ujście rzeki Evros, która stanowi naturalną granicę między Grecją a Turcją. Zobaczyć można tam aż 314 spośród 423 występujących w kraju gatunków ptaków!

 • Do muzeum

  Etnologiczne Muzeum Tracji ulokowane w neoklasycznym budynku z kamienia oferuje ciekawe wstawy dotyczące kultury ludowej regionu, m.in. wytłaczania oleju sezamowego.

 • Za miasto

  Miłośnicy historii powinni wybrać się na wycieczkę do stanowisk archeologicznych w Mesimvria i Maroneia, do starożytnej Ismary lub wykutego w skale kościoła Agioi Theodoroi.

Co warto zobaczyć w Aleksandropolis?

Aleksandropolis to niewielkie portowe miasto, które do 1920 nazywane było Dedeagats. Leży w regionie Macedonii Wschodniej i Tracji, w północno-wschodniej części Grecji i stanowi ostatni przystanek przed przekroczeniem granicy z Turcją. Przyciąga nie tylko pięknymi plażami, ale również bogatym życiem nocnym.

W połowie XIX wieku rybacy z Maronei i Makri założyli niewielką wioskę o nazwie Dede-Agats, którą można przetłumaczyć jako „drzewo mnicha”. Według tradycji nazwa pochodzi od dębu, pod którym pochowano niegdyś derwisza. Już w 1871 r. doprowadzono tu tory, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju regionu. Przez kolejne lata miastem rządzili kolejno Rosjanie oraz Bułgarzy, którzy nadali mu nazwę Alexandroupolis na cześć Aleksandra Wielkiego. Współcześnie miejscowość znajduje się w granicach Grecji i stanowi waży port oraz punkt przesiadkowy podczas tras do Turcji.

W Aleksandropolis nie brakuje miejsc przypominających o historii. Do jednych z nich należy malownicza promenada, przy której znaleźć można mnóstwo typowo greckich tawern. Must see są także wąskie uliczki starówki, kościół Panagia Kosmosoteira oraz charakterystyczna latarnia morska Faros z 1880 roku, z której roztacza się wspaniała panorama. Warto także odwiedzić pobliskie nadmorskie miasteczka Traianoupoli i Feres. Na zachód miasta znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, np. Demir Ali czy Agia Paraskevi, które oferują świetne warunki do uprawia sportów wodnych.

Co zjeść w mieście? Przy nabrzeżu znajduje się mnóstwo restauracji serwujących najlepsze dania rybne i z owoców morza w całej Grecji. Warto skosztować mydopilafo (risotto ze smażonymi małżami) lub małż w białym winie z szalotkami i ziołami podawanymi z rozdrobnioną fetą w naczyniu o nazwie mydia saganaki. Spośród ryb najpewniej dostaniesz steki z makreli lub solonego tuńczyka w oliwie z oliwek. Ponieważ mieszka tu wielu Turków i Bułgarów, oprócz greckich tawern znaleźć tu można lokale typowo tureckie i bułgarskie. Gdzie zjeść? Polecamy m.in. Taverna Gialos, Taverna Loukoulos oraz Nisiotiko.

Przydatne informacje o lotniskach w Aleksandropolis

Popularne linie latające do Aleksandropolis

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Aleksandropolis

Znajdź nocleg w Aleksandropolis