Menu

Kutahya loty - Tanie loty do Kutahya

Pokaż filtry

Kutahya

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Wazon

  Centralnym punktem miasta, z którego dojdziesz do najważniejszych punktów w Kütahya, jest plac Zafer Meydanı. Na środku stoi fontanna w kształcie kolorowego wazonu. Mieszkańcy nazywają plac po prostu Vazo - wazon.

 • Mistrz przy pracy

  Chcesz zobaczyć prawdziwego mistrza wyrobów ceramicznych przy pracy? Zajrzyj do starego budynku przy ulicy Germiyan. W atelier Mehmeta Gürsoy zobaczysz, jak wygląda cały proces tworzenia ceramiki.

 • Spacer promenadą

  Najlepszym miejscem na wieczorny spacer jest Cumhuriyet Caddesi, ulica zwana również Drogą miłości, która zaczyna się przy placu z fontanną. Wyłączona z ruchu samochodowego promenada pełna jest uroczych knajpek.

Co warto zobaczyć w Kütahya?

Starożytne miasto Kotyaion, którym w swoim czasie rządzili Rzymianie. Jednak dopiero za czasów bizantyjskiego cesarza Justyniana I miasto umocniono podwójną linią murów i cytadeli. W drugiej połowie XI wieku zdobyli je Turkowie, następnie krzyżowcy. Mury były później wielokrotnie przebudowywane i umacniane.

Wreszcie w 1428 roku miasto weszło w skład Imperium Osmańskiego. Wtedy to ściągnęli tu chrześcijańscy Ormianie parający się produkcją płytek i ceramiki, które chętnie zamawiano do meczetów, kościołów i publicznych budynków na całym Bliskim Wschodzie. Do dziś miasto słynie z produkcji szkliwionej i wielobarwnej ceramiki.

Jeśli chcesz przywieźć pamiątkę z Kütahya, poszukaj lokalnych handlarzy (np. przy ulicy Atatürk Bulvarı) pięknych, ręcznie robionych naczyń – zarówno tych ozdobnych, jak i do codziennego użytku. Możesz zajrzeć również na Bazar Ceramiczny (Çiniciler Çarşısı) w centrum handlowym Sera AVM. Tutejsza ceramika to również doskonały pomysł na prezent z tego niezwykłego tureckiego miasta. Pamiętaj, że targowanie się jest tu mile widziane. Im więcej wyrobów kupisz, tym na większy rabat możesz liczyć.

Aby zobaczyć z bliska lokalną architekturę, wybierz się do którejś ze starych dzielnic. Koniecznie przespaceruj się ulicą Germiyan Caddesi, gdzie jeden przy drugim stoją tradycyjne osmańskie domy z drewna i stiuku.

Które meczety warto zobaczyć? Na szczególną uwagę zasługują te najstarsze, pięknie zdobione – Ulu Camii, Cinili Camii, Balikli Camii czy Donenler Camii. Znajdziesz je w centrum miasta. Odległości pomiędzy najciekawszymi świątyniami i muzeami nie są duże, spokojnie pokonasz je na piechotę, przy okazji przyglądając się codziennemu życiu mieszkańców. Gdy zmęczą Cię spacery, zajrzyj na odpoczynek do tureckiej łaźni. Najsłynniejsza taka łaźnia w Kütahya to Şengül Hamamı.

Przydatne informacje o lotniskach w Kutahya

Popularne linie latające do Kutahya

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Kutahya

Znajdź nocleg w Kutahya