Menu

Antakya loty - Tanie loty do Antakyi

Antakya

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Duchowe przeżycie

  W dzień św. św. Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca, w grocie św. Piotra odprawiana jest uroczysta msza święta. Warto się tam wybrać m.in. po to, by poczuć religijną atmosferę tego miejsca.

 • Na targ!

  Znane na całym świecie towary z tego miasta to m.in. mydło oliwkowe oraz jedwab. Jeżeli zechcesz je kupić, udaj się do dzielnicy targowej (çarşı), która zlokalizowana jest obok Wielkiego Meczetu (Ulu Camii).

 • Sprawdź, zanim pójdziesz

  Muzeum Archeologiczne nieczynne jest w poniedziałki oraz do południa w pierwsze dni tureckich świąt religijnych. W sezonie letnim zwiedzać je można w godzinach od 9 do 18.30, a poza sezonem od 8 do 16.30.

Co warto zobaczyć w mieście Antakya?

Antakya, nazywana przez Turków Hatayem, to miasto o bardziej arabskiej niż tureckiej atmosferze. Na każdym kroku są tu widoczne nie tylko wpływy kultur Bliskiego Wschodu, ale także chrześcijaństwa, gdyż miejscowość ta była niegdyś istotnym ośrodkiem religijnym.

Leżąca 22 kilometry od brzegu Morza Śródziemnego Antakya nie może przyciągnąć turystów pięknymi plażami. Ma jednak w zanadrzu inne atrakcje. Jakie?

Za czasów rzymskich Antakya była trzecim co do wielkości miastem starożytnego świata. Z tego okresu zostało jednak niewiele śladów, gdyż w VI wieku nawiedziło je potężne trzęsienie ziemi. Dziś zobaczyć można m.in. jeden z pięciu istniejących przed wiekami mostów na rzece Orontes, a także przepiękne mozaiki pochodzące z okresu między II a IV wiekiem, które podziwiać można w będącym największą atrakcją turystyczną Muzeum Archeologicznym (Arkeoloji Muzesi). To właśnie tureckie muzeum posiada najbogatszą – po muzeum w Rawennie – kolekcję tego typu obiektów na świecie!

Miejscem z listy „must see in Antykya” jest Aziz Petros Kilisesi, czyli grota św. Piotra leżąca ok. 2,5 kilometra od centrum miasta. Można wybrać się tam pieszo lub samochodem czy autobusem. Według przekazów w miejscu tym nauczali św. Piotr oraz kolejny z apostołów, czyli św. Paweł. Co ciekawe, do powstałej w okresie Bizancjum groty w XI wieku krzyżowcy dobudowali gotycką elewację, dzięki czemu dziś podziwiać możemy nie jaskinię, a kościół wykuty w skale.

Region, w którym leży Antakya, graniczy z Syrią, dlatego odczuwalne są tutaj szczególnie mocno wpływy arabskie, m.in. w architekturze czy kuchni. Chcąc wejść w ten klimat, warto wybrać się ciasnymi uliczkami wypełnionymi straganami i szyldami w języku arabskim do najważniejszych meczetów w mieście, tj. do Wielkiego Meczetu (Ulu Camii) oraz Habibi Neccar Camii, który jest najstarszą świątynią muzułmańską w tym regionie. Jeżeli lubisz kuchnię wschodu, nie zawiedziesz się – znajdziesz tu lokalne potrawy przyprawiane miętą, a także na bazie ciecierzycy (np. hummus) oraz typowe sery z ziołami, zupy jogurtowe i kebaby. Jeżeli jesteś miłośnikiem deserów, koniecznie skosztuj künefe – na pewno nie pożałujesz!

Przydatne informacje o lotniskach w Antakyi

Popularne linie latające do Antakyi

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Antakyi

Znajdź nocleg w Antakyi