Menu

Tanie loty Siirt Havalimanı

Pokaż filtry

Siirt

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Tillo

  Koniecznie wybierz się na spacer do Tillo, czyli dzielnicy, która w języku kurdyjskim nazywana jest Aydınlar. Znajdują się tu wspaniałe cmentarze i grobowce z ok. 1500 roku.

 • Krajobraz z bajki

  Natura dała Siirt to, co najlepsze. Gdy spojrzeć na północny wschód, zobaczymy gęste lasy i majestatyczne wierzchołki gór. Z kolei na południu roztacza się iście stepowy krajobraz.

 • Klimat

  Najcieplej jest tu od kwietnia do września - między 24 a 30 st. C. Najzimniej - od grudnia do marca, gdy temperatura w ciągu dnia zbliża się do 0. Najwyższa odnotowana tu temperatura to 42 st. C., najniższa -15 st. C.

Co warto zobaczyć w Siirt?

Miasto założone w X wieku n.e., pełne pięknej, zabytkowej architektury. Obok późniejszych, islamskich świątyń, nadal spotkać tu można kościoły z okresu Bizancjum. Miasto Siirt jest jednocześnie stolicą regionu o tej samej nazwie. Największą grupę stanowią tu Kurdowie. Drugą grupą etniczną są Arabowie. Wiele nazw ma swoje odpowiedniki w języku kurdyjskim i tureckim.

Najwspanialszym zabytkiem, który przetrwał w Siirt do dzisiaj, jest Ulu Cami - Wielki Meczet, zbudowany w 1129 roku przez seldżuckiego sułtana Mahmuta II. Należał do dynastii, która rządziła z Bagdadu po tym, jak Imperium Tureckie uległo podziałowi.

Na nagrodę za przedsiębiorczość zasługują mieszkańcy pobliskiej wioski Eruh. Jest już tradycją, że pod koniec sierpnia wieśniacy chodzą w góry zbierać… śnieg. Następnie sprzedają go za grosze na miejskich targowiskach. Co jednak ciekawe, na śnieg z gór są kupcy! Mieszkańcy regionu kupują go, by przyrządzić tradycyjna potrawę - cellat yemeği, czyli lody z winogronową melasą. Brzmi smacznie? Jeśli będziesz w regionie o tej porze roku, wyjątkowe lody dostaniesz praktycznie w każdej knajpce.

Jaką pamiątkę przywieźć z Siirt? Region słynie z Siirt battaniyesi, czyli ręcznie wytwarzanych koców oraz kilimów - charakterystycznych dywanów, ręcznie wyplatanych na drewnianych krosnach tradycyjna metodą z koziej wełny. Dobra pamiątką, znacznie łatwiejszą w transporcie, jest regionalne mydło o wyjątkowym aromacie i właściwościach nawilżających.

Gdzie w Siirt zjesz najsmaczniej? Zajrzyj do Gozde Ocak Basi przy Hastane Cad. Robią tu doskonałe jedzenie, szczególnie polecamy spróbować oczywiście tutejsze kebaby. Jeśli zmęczy cię nagabywanie sprzedawców, tu czeka cię przyjemny odpoczynek - obsługa knajpki nie jest nachalna. Dodatkowo naprzeciwko możesz przyjrzeć się z bliska ruinom dawnej łaźni.

Popularne linie latające Siirt Havalimanı

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Siirt

Znajdź nocleg w Siirt