Menu

Tanie loty Nikozja Ercan

Pokaż filtry

Nikozja

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: grecki, turecki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Nikozja zza kółka

  Polskie prawo jazdy jest respektowane na Cyprze, więc jedynym utrudnieniem w poruszaniu się po wyspie samochodem jest… ruch lewostronny (to pozostałość po okresie panowania Brytyjczyków). Warto też pamiętać, że w Nikozji ograniczono indywidualny ruch samochodowy!

 • Życie nocne

  Życie nocne kwitnie w Nikozji zwłaszcza w środowe, piątkowe i sobotnie wieczory. Sezon zaczyna się w kwietniu, kiedy temperatura powietrza jest już wysoka i zachęca ludzi do uczestnictwa w licznych imprezach.

 • Co na prezent?

  Co przywieźć z Nikozji? Odpowiedź jest prosta – rękodzieło! Znajdziemy tu takie ciekawostki jak ręcznie robione korale, tkane zasłony i obrusy, jedwab, dywany, ceramikę, wyroby ze srebra i skóry. Do tej listy można też dodać miejscowy przysmak - ser halloumi.

Co warto zobaczyć w Nikozji?

Nikozja jest ostatnią podzieloną stolicą Europy. Jej południowa część to siedziba władz zamieszkałej przez Greków Republiki Cypru, a północna - nieuznawanej przez nikogo poza Turcją i zamieszkałej przez Turków Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Jest to także największe miasto na wyspie, słynące z ciepłego klimatu i słonecznej pogody. Warto udać się tutaj między marcem a październikiem, choć należy uważać na lipcowe i sierpniowe upały.

Co robić w Nikozji?

Nikozja to miejsce dobre zarówno dla fanów zwiedzania muzeów i niespiesznych przechadzek po mieście, jak i miłośników intensywnej nocnej zabawy. Za dnia jest fascynującym miejscem, które kusi przyjezdnych swoimi zabytkami, pięknymi widokami i wspaniałą pogodą. W nocy, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października, staje się imprezowym centrum całego kraju!

Miejsce do odwiedzenia w Nikozji

Meczet Selimiye to frapująca mieszanka! Wybudowany w XIII i XIV wieku jako katedra św. Zofii był miejscem koronacji królów Cypru. Gotycki kościół został splądrowany, a następnie odbudowany przez Genueńczyków w 1373 roku, a następnie częściowo zniszczony w 1426 roku przez mameluków. Świątynia ponownie ucierpiała w 1491 roku w trakcie trzęsienia ziemi. Ostatecznie w 1571 roku, rok po podboju Cypru przez Imperium Osmańskie, katedra została przekształcona w meczet i do dziś pełni tę funkcję. Selimiye znajduje się w północnej części miasta, kontrolowanej przez władze Cypru Pólnocnego. Tam też znajduje się historyczna dzielnica Arab Ahmed, niegdyś zamieszkana przez Ormian, a obecnie przez turecką ludność. Zaniedbana, lecz uderzająca swoim autentyzmem część miasta zawdzięcza swą nazwę pięknemu meczetowi noszącemu imię zdobywcy Cypru – Arab Ahmed Paszy.

Co jeść w Nikozji?

Halloumi: lokalny ser i symbol kraju. To pierwsza, niemal nieświadoma odpowiedź Cypryjczyka na pytanie „Czego spróbować na Cyprze?”.

Ryby: Cypr jako wyspa ma bogate tradycje rybackie i kuchnię bogatą w dania z ryb. Chyba nie da się nie spróbować podczas wizyty w tym kraju jednej z wielu morskich potraw!

Brzoskwiniowy Kebab: frapująca lokalna ciekawostka. Kebab, w którym nie ma grama brzoskwinia, a jego nazwa pochodzi od przydomku jednego z szefów kuchni z Cypru. Oczywiście to nie tylko ciekawostka lingwistyczna, ale po prostu świetna potrawa, którą po prostu trzeba spróbować.

Popularne linie latające Nikozja Ercan

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Nikozji

Znajdź nocleg w Nikozji